Aktualności

Dwadzieścia pomysłów na biznes dla kobiet w Poznaniu

Kobieto! Zostań Panią swojej pracy” – to tytuł programu wspierającego przedsiębiorczość kobiet w Poznaniu, który rusza 2 grudnia. Podczas warsztatów prowadzonych metodami projektowymi uczestniczki będą mogły rozwinąć indywidualne koncepcje na własny biznes. Pod okiem ekspertów stworzą biznes plan i ocenią możliwości komercyjne nowego przedsięwzięcia. Rekrutacja trwa do 11 grudnia. Warsztaty są bezpłatne, ale liczba miejsc ograniczona – może z nich skorzystać 20 poznanianek. Organizatorem programu jest Miasto Poznań. Projekt będzie realizowany przez specjalistów z agencji doradczej specjalizujących się w budowaniu strategii dla firm metodą innovation&design management – Metaphor oraz konsultantów komunikacji marek – Spółdzielnię PR. Patronat nad Programem objął Klub Kobiet Przedsiębiorczych.

Wystarczy mieć w głowie swój pomysł na biznes i chęć zmiany dotychczasowej aktywności zawodowej na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Uczestniczki programu będą pracować nad swoimi indywidualnymi koncepcjami za pomocą metody projektowej innovation&design management. Metoda ta służy tworzeniu przełomowych rozwiązań biznesowych. Pokazuje jak połączyć metodyki projektowe np. design thinking, service design, user experience, by skutecznie zmieniać strategię, kreować markę, tworzyć nowy produkt lub usługę wpisującą się w obecne trendy i potrzeby rynkowe. Podczas warsztatów uczestniczki uzyskają merytoryczne wsparcie w zakresie pozyskiwania wiedzy i kwalifikacji niezbędnych dla założenia i prowadzenia działalności gospodarczej. To wyjątkowa okazja, by przetestować swój pomysł, sprawdzić jego realność, ocenić słabe i mocne strony, bo jak wiadomo, podjęcie swojej działalności gospodarczej wiąże się z ryzykiem. Ważnym etapem programu będzie także testowanie swoich pomysłów przez uczestniczki na realnej grupie potencjalnych odbiorców.

Celem Programu jest wspieranie innowacyjności, kreatywności i przedsiębiorczości kobiet z Poznania oraz promowanie ambitnych i innowacyjnych projektów biznesowych oraz tworzenie nowych miejsc pracy poprzez profesjonalne wsparcie szkoleniowo – doradcze.

– Doświadczenia krajów zachodnich pokazały, że źródłem dobrostanu społeczeństw jest wspieranie ujawnienia własnych możliwości biznesowych przez mieszkańców. Jednocześnie eksperci wskazują, że potencjał przedsiębiorczości tkwiący w kobietach wciąż nie jest w pełni wykorzystany. W Poznaniu jedynie 38% firm jest prowadzonych przez kobiety. Jest to m.in. związane z brakiem dedykowanych kobietom działań wspierających je w rozpoczęciu własnej działalności biznesowej. Muszą to być działania uwzględniające kobiecą potrzebę empatii i networkingu oraz inne niż mężczyzn obowiązki na pewnych etapach życia. Nowy program skierowany do przedsiębiorczych kobiet będzie uwzględniać odmienne potrzeby przyszłych właścicielek firm. W tym roku planujemy etap pilotażowy. Jego wyniki będą mogły być następnie wykorzystane w większym projekcie międzywydziałowym. Miasto Poznań już od wielu lat realizuje różne projekty wspierające przedsiębiorczość. Są one przeznaczone dla wszystkich osób planujących lub już prowadzących własną firmę. Jednym z nich jest miejska przestrzeń coworkingowa +jeden. Odbywają się tam także liczne wydarzenia na temat szeroko rozumianego biznesu, m.in. organizowane specjalnie dla kobiet przez Carrots Foundation. Fundacja prowadzi cykliczne spotkania w ramach projektu Geek Girls Carrots, który jest w Poznaniu realizowany od 2012 r. – mówi Iwona Matuszczak Szulc, Dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania.

– Zajęcia będą prowadzone metodami projektowymi przez ekspertów design thinking i service design. Po wielostronnej ocenie koncepcji autorki 5 najlepszych scenariuszy odbędą konsultacje indywidualne i wezmą udział w warsztatach doprecyzowujących koncepcje, by następnie spotkać się z potencjalnym inwestorem. To wyjątkowa okazja, by ocenić potencjał biznesowy swojego pomysłu, zauważyć mocne i słabe strony i sprawdzić realność wdrożenia – wyjaśnia Anna Wróblewska, CEO Metaphor.

– Promocję Programu „Kobieto, zostań Panią swojej pracy” opieramy na pokazaniu succes story kobiet poznanianek, które prowadzą swoje biznesy. Będą to zarówno duże, rozpoznawalne marki, jak i małe, działające z sukcesem lokalne biznesy „kobiet z sąsiedztwa”. Pojawią się przykłady bardzo różnych branż: kancelarii adwokackiej, marki modowej, biżuteryjnej, kwiaciarni, brokera ubezpieczeniowego, projektantki porcelany, prywatnej szkoły. Co łączy te biznesy? Za każdym stoi historia kobiety, która zdecydowała się wziąć odpowiedzialność za swoją drogę zawodową i zrealizować pomysł na biznes. W krótkich wywiadach opowiadają o tym, co daje im prowadzenie własnej działalności, z jakimi wyzwaniami się mierzą, czego nauczyły się dzięki swojemu biznesowi. Chcemy, by to kobiety zachęciły kolejne kobiety do działania – mówi Monika Tokarska współtwórczyni Spółdzielni PR.

Coraz więcej kobiet w biznesie

Na świecie funkcjonuje ponad 200 mln firm zarządzanych przez kobiety. W Polsce co trzecia działalność prowadzona jest przez panie. Pod tym względem plasujemy się w czołówce Europy. W ostatnich dwóch latach aktywność biznesowa kobiet w Polsce wzrosła aż o 36 proc. To największy wskaźnik spośród 74 przebadanych państw. Tak wynika z raportu konsorcjum Global Entrepreneurship Monitor (GEM).

Dziś już ponad 8 proc. Polek prowadzi firmy działające co najmniej od trzech lat. Oznacza to, że ponad milion polskich firm jest w damskich rękach. Dwa lata temu wskaźnik ten wynosił 6 proc. Najczęściej własny biznes prowadzą osoby w przedziale wiekowym 36-45 lat.
Źródło:
http://bit.ly/2XSxaoX

Zapisy do programu

Do Programu mogą zgłaszać się kobiety, które ukończyły 18 lat i nie prowadziły do tej pory działalności gospodarczej lub prowadziły bądź prowadzą działalność gospodarczą, ale chcą się przebranżowić i zmienić jej profil na nowe innowacyjne produkty lub usługi. Warunkiem jest chęć założenia działalności gospodarczej na terenie miasta Poznania.

Zapisów do Programu dokonuje się przez wypełnienie Formularza Zgłoszeniowego i przesłanie go skanem wyłącznie na adres e-mail: marcelina.hecka@metaphor.pl w terminie do 11.12.2019r. do godziny 18.00. Warsztaty są bezpłatne. Link do regulaminu i zgłoszeń: https://metaphor.pl/konkurs_kobieta_i_praca/.

Etapy programu:

1. Etap I: rekrutacja 20 uczestniczek.

2. Etap II: Dwudniowe szkolenie „Design Sprint – od pomysłu do innowacji”, w którym biorą udział wszystkie 20 zakwalifikowane do Programu Uczestniczki.

3. Etap III: Warsztaty, mentoring oraz tutoring dla 5 Uczestniczek Programu, które przedstawią najciekawsze koncepcje biznesowe podczas etapu I.

4. Spotkanie z potencjalnymi inwestorami.

5. Networking. Podczas całego trwania projektu będzie realizowany aspekt networkingowy na poziomie: wymiany wiedzy i doświadczeń między uczestniczkami, kontaktów z ekspertami/eskpertkami, trenerami i mentorami biznesowymi, a także zbudowania sieci kontaktów inwestorskich.

Program: „Kobieto! Zostań Panią swojej pracy”. Program wspierający przedsiębiorczość kobiet w Poznaniu.
Organizatorzy: Miasto Poznań

Realizacja: Metaphor, Spółdzielnia PR

Patronat: Klub Kobiet Przedsiębiorczych

Gdzie: Poznań, konkretne miejsce warsztatów zostanie potwierdzone po zamknięciu rekrutacji
Harmonogram: rekrutacja: 2 – 11.12.2019r., warsztaty, konsultacje, ocena projektów, spotkanie z inwestorem: 13- 14.12 / 17-21. 12. 2019r.

Więcej informacji: https://metaphor.pl/konkurs_kobieta_i_praca/

Kontakt dla mediów:

Spółdzielnia PR

Monika Tokarska

Monika.tokarska@spoldzielniapr.com

tel. 605 59 81 61

S. Cecylia Śmiech wygrała plebiscyt Poznanianka Roku 2019

 

Zaszczytny tytuł zdobyła siostra Cecylia Śmiech, urszulanka, która pomaga ubogim dzieciom z Afganistanu, dziergając dla nich czapki. Podczas uroczystej gali odebrała statuetkę z rąk Katarzyny Kierzek-Koperskiej, zastępczyni prezydenta Poznania.

Historia siostry Cecylii Śmiech pokazuje, że wrażliwość na potrzebujących, przejęcie się losem innych jest tożsame z działaniem – mówiła w laudacji Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania. –  Być może to kwestia niezwykle pozytywnego usposobienia siostry Cecylii, być może moralnego imperatywu, który nakazuje pomoc bliźniemu w potrzebie. Pewne i bardzo ważne jest to, że siostra Cecylia, nie zważając na wszelkie przeszkody i obiektywnie skromny wachlarz możliwości odnalazła sposób, w jaki może uwolnić od niedoli drugiego człowieka. Ofiarowała mu swoje serce, włóczkę i uśmiech.

Wśród innych nominowanych do tytułu poznanianek były: Barbara Sadowska, psycholożka, aktywistka, pomysłodawczyni Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka; Lucyna Winkel-Sobczak, aktorka, instruktorka teatralna; Joanna Jaśkowiak, posłanka na Sejm RP, prawniczka, społeczniczka; Wioletta Bogusz, wolontariuszka, organizatorka, społeczniczka; Aleksandra Orchowska, wykładowczyni, neurologopeda, współprzewodnicząca Fundacji ORCHidea; Barbara Górecka – pedagożka, historyczka sztuki, aktywistka; Violetta Ratajczak – dyrektorka dużej firmy, wolontariuszka, aktywistka; Anna Janiak – pedagożka specjalna, trenerka umiejętności społecznych, prezeska Fundacji Fiona i Spółdzielni Socjalnej Furia oraz Jana Shostak, artystka wizualna, performerka i działaczka.

Trwa głosowanie w Plebiscycie Poznanianka Roku 2019

 

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w drugiej edycji wydarzenia i oddania głosu na jedną z kandydatek nominowanych do tytułu „Poznanianka Roku 2019”.

Panie te to przedsiębiorcze, odważne i ambitne mieszkanki Poznania, które znacząco wpływają na funkcjonowanie społeczeństwa w Poznaniu.

Nominowane do tytułu Poznanianka Roku 2019 zostały:

Barbara Sadowska

Psycholożka, aktywistka, ale przede wszystkim pomysłodawczyni Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka. Jej priorytetem jest INTEGRACJA społeczna osób z grup wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Aby zagłosować, wyślij SMS o treści “PR1” na numer: 4320 lub zadzwoń pod numer: 61 646 33 44.

Opłata zgodna ze stawkami operatora.

Lucyna Winkel-Sobczak

Aktorka, instruktorka teatralna, działaczka. W pracy skupia się na przedstawieniach dla najmłodszych. Jej EKSPRESJA i zapał do pracy zaowocowały powstaniem Studia Teatralnego Blum, w którym aż 12 wystawianych spektakli stworzyła sama.

Aby zagłosować, wyślij SMS o treści “PR2” na numer: 4320 lub zadzwoń pod numer: 61 646 33 44.

Opłata zgodna ze stawkami operatora.

s. Cecylia Śmiech

Siostra zakonna i działaczka. MISJA, jakiej się podjęła, skupia się na dzierganiu czapek zimowych dla dzieci w Afganistanie. Dotychczas udało jej się zrobić ponad 3000 nakryć głowy.

Aby zagłosować, wyślij SMS o treści “PR3” na numer: 4320 lub zadzwoń pod numer: 61 646 33 44.

Opłata zgodna ze stawkami operatora.

Joanna Jaśkowiak

Prawniczka, notariuszka, społeczniczka. Jej DETERMINACJA w walce o praworządność, równość i sprawiedliwość jest znana każdemu poznaniakowi. Działa m.in. w ramach Komitetu Obrony Demokracji.

Aby zagłosować, wyślij SMS o treści “PR4” na numer: 4320 lub zadzwoń pod numer: 61 646 33 44.

Opłata zgodna ze stawkami operatora.

Wioletta Bogusz

Wolontariuszka, organizatorka, społeczniczka. Chce zwiększać ŚWIADOMOŚĆ społeczną na problem bezdomności i ubóstwa. Jest przewodniczącą stowarzyszenia “Zupa na Głównym”.

Aby zagłosować, wyślij SMS o treści “PR5” na numer: 4320 lub zadzwoń pod numer: 61 646 33 44.

Opłata zgodna ze stawkami operatora.

Aleksandra Orchowska

Wykładowczyni, neurologopeżka, społeczniczka. Jej codzienna WALKA skupia się na pomaganiu osobom po udarach i innych urazach mózgu. Działa w ramach Fundacji ORCHidea.

Aby zagłosować, wyślij SMS o treści “PR6” na numer: 4320 lub zadzwoń pod numer: 61 646 33 44.

Opłata zgodna ze stawkami operatora.

Barbara Górecka

Pedagożka, historyczka sztuki, aktywistka. PASJA, jaką wkłada w promowanie literatury dziecięcej zaowocowała powstaniem Domu Bajek – kameralnej wypożyczalni książek dla dzieci.

Aby zagłosować, wyślij SMS o treści “PR7” na numer: 4320 lub zadzwoń pod numer: 61 646 33 44.

Opłata zgodna ze stawkami operatora.

Violetta Ratajczak

Dyrektorka, wolontariuszka, aktywistka. Jej celem jest walka o RÓWNOŚĆ dla kobiet oraz walka ze stereotypami. Od lat jest pełnomocniczką Kongresu Kobiet dla regionu Wielkopolski.

Aby zagłosować, wyślij SMS o treści “PR8” na numer: 4320 lub zadzwoń pod numer: 61 646 33 44.

Opłata zgodna ze stawkami operatora.

Anna Janiak

Pedagożka specjalna, społeczniczka, trenerka umiejętności społecznych, ale przede wszystkim działaczka na rzecz osób w spektrum autyzmu. Jej ENERGIA i zaangażowanie dają dużo wsparcia podopiecznym i ich rodzinom.

Aby zagłosować, wyślij SMS o treści “PR9” na numer: 4320 lub zadzwoń pod numer: 61 646 33 44.

Opłata zgodna ze stawkami operatora.

Jana Shostak

Artystka wizualna, performerka, działaczka. Swoją TOŻSAMOŚĆ artystyczną manifestuje poprzez realizowanie projektów wspierających osoby dyskryminowane, krzywdzone i wykluczone przez system.

Aby zagłosować, wyślij SMS o treści “PR10” na numer: 4320 lub zadzwoń pod numer: 61 646 33 44.

Opłata zgodna ze stawkami operatora.

 

Ostateczny głos w plebiscycie mają mieszkanki i mieszkańcy miasta, dlatego zachęcamy do oddania głosu.

Głosować można do piątku 15 listopada br.

Start zgłoszeń kandydatek do plebiscytu Poznanianka Roku 2019

Od poniedziałku 9 września do 22 września można zgłaszać kandydatki do plebiscytu “Poznanianka Roku 2019”. To już druga edycja wydarzenia, którego celem jest wyłonienie zaangażowanej oraz aktywnej w sferze publicznej mieszkanki Poznania. 

Kandydatkami do tytułu “Poznanianki Roku” mogą być jedynie osoby publiczne, znacząco wpływają na funkcjonowanie społeczeństwa w Poznaniu, spełniając następujące kryteria:

– działalność na rzecz Poznania i jego promocji;

– realizacja działań na rzecz promowania otwartości, tolerancji, równouprawnienia, wartości demokratycznych;

– wybitne osiągnięcia w swojej dziedzinie;

– działalność na rzecz kobiet lub społeczeństwa obywatelskiego;

– działalność na rzecz społeczności lokalnej w obrębie Poznania.

Swoją kandydatkę mogą wytypować tylko organizacje pozarządowe. Jedna instytucja może zgłosić jedną osobę.

Szczegóły oraz formularz zgłoszeniowy znajdziecie tutaj.

Masz TĘ moc – zagłosuj w wyborach do sejmu i senatu

Rok temu świętowałyśmy 100-lecie praw wyborczych dla kobiet w Polsce, a już za chwilę będziemy mogły z nich skorzystać. 13 października odbywają się wybory do sejmu i senatu, a my już dzisiaj chcemy Was zachęcić, abyście wzięły w nich udział i oddały swój głos na wybranych kandydatów – w końcu mamy TĘ moc!

Pamiętajcie, że każda z nas buduje przyszłość dla siebie, swoich rodzin oraz przyjaciół, dlatego wybierajcie tak, abyście były pewne, że przyszła Polska będzie dokładne taka, jak ją sobie wyobrażacie. Nie powiemy Wam, na kogo powinnyście zagłosować – to już zależy od Was. Nikt lepiej nie wie, czego oczekujecie – niż Wy same. Także… Do dzieła!

Przy okazji mamy dla Was garść informacji, które mogą się przydać:

  1.  Jeśli jesteście od niedawna mieszkankami Poznania, to sprawdźcie czy na pewno znajdujecie się w spisie wyborców. Możecie to zrobić TU.
  2.  Aby znaleźć się w spisie wyborców wystarczy złożyć wniosek przez stronę internetową. Niepotrzebne są żadne dodatkowe dokumenty, ani dodatkowa weryfikacja ze strony urzędu. Wszystko znajdziecie TUTAJ.
  3.  Na stronie internetowej poznan.pl możecie sprawdzić, gdzie znajduje się Wasz lokal wyborczy. Jeśli nie macie pewności, gdzie powinnyście pójść – sprawdźcie.