Aktualności

Trwa głosowanie w Plebiscycie Poznanianka Roku 2019

 

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w drugiej edycji wydarzenia i oddania głosu na jedną z kandydatek nominowanych do tytułu „Poznanianka Roku 2019”.

Panie te to przedsiębiorcze, odważne i ambitne mieszkanki Poznania, które znacząco wpływają na funkcjonowanie społeczeństwa w Poznaniu.

Nominowane do tytułu Poznanianka Roku 2019 zostały:

Barbara Sadowska

Psycholożka, aktywistka, ale przede wszystkim pomysłodawczyni Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka. Jej priorytetem jest INTEGRACJA społeczna osób z grup wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Aby zagłosować, wyślij SMS o treści “PR1” na numer: 4320 lub zadzwoń pod numer: 61 646 33 44.

Opłata zgodna ze stawkami operatora.

Lucyna Winkel-Sobczak

Aktorka, instruktorka teatralna, działaczka. W pracy skupia się na przedstawieniach dla najmłodszych. Jej EKSPRESJA i zapał do pracy zaowocowały powstaniem Studia Teatralnego Blum, w którym aż 12 wystawianych spektakli stworzyła sama.

Aby zagłosować, wyślij SMS o treści “PR2” na numer: 4320 lub zadzwoń pod numer: 61 646 33 44.

Opłata zgodna ze stawkami operatora.

s. Cecylia Śmiech

Siostra zakonna i działaczka. MISJA, jakiej się podjęła, skupia się na dzierganiu czapek zimowych dla dzieci w Afganistanie. Dotychczas udało jej się zrobić ponad 3000 nakryć głowy.

Aby zagłosować, wyślij SMS o treści “PR3” na numer: 4320 lub zadzwoń pod numer: 61 646 33 44.

Opłata zgodna ze stawkami operatora.

Joanna Jaśkowiak

Prawniczka, notariuszka, społeczniczka. Jej DETERMINACJA w walce o praworządność, równość i sprawiedliwość jest znana każdemu poznaniakowi. Działa m.in. w ramach Komitetu Obrony Demokracji.

Aby zagłosować, wyślij SMS o treści “PR4” na numer: 4320 lub zadzwoń pod numer: 61 646 33 44.

Opłata zgodna ze stawkami operatora.

Wioletta Bogusz

Wolontariuszka, organizatorka, społeczniczka. Chce zwiększać ŚWIADOMOŚĆ społeczną na problem bezdomności i ubóstwa. Jest przewodniczącą stowarzyszenia “Zupa na Głównym”.

Aby zagłosować, wyślij SMS o treści “PR5” na numer: 4320 lub zadzwoń pod numer: 61 646 33 44.

Opłata zgodna ze stawkami operatora.

Aleksandra Orchowska

Wykładowczyni, neurologopeżka, społeczniczka. Jej codzienna WALKA skupia się na pomaganiu osobom po udarach i innych urazach mózgu. Działa w ramach Fundacji ORCHidea.

Aby zagłosować, wyślij SMS o treści “PR6” na numer: 4320 lub zadzwoń pod numer: 61 646 33 44.

Opłata zgodna ze stawkami operatora.

Barbara Górecka

Pedagożka, historyczka sztuki, aktywistka. PASJA, jaką wkłada w promowanie literatury dziecięcej zaowocowała powstaniem Domu Bajek – kameralnej wypożyczalni książek dla dzieci.

Aby zagłosować, wyślij SMS o treści “PR7” na numer: 4320 lub zadzwoń pod numer: 61 646 33 44.

Opłata zgodna ze stawkami operatora.

Violetta Ratajczak

Dyrektorka, wolontariuszka, aktywistka. Jej celem jest walka o RÓWNOŚĆ dla kobiet oraz walka ze stereotypami. Od lat jest pełnomocniczką Kongresu Kobiet dla regionu Wielkopolski.

Aby zagłosować, wyślij SMS o treści “PR8” na numer: 4320 lub zadzwoń pod numer: 61 646 33 44.

Opłata zgodna ze stawkami operatora.

Anna Janiak

Pedagożka specjalna, społeczniczka, trenerka umiejętności społecznych, ale przede wszystkim działaczka na rzecz osób w spektrum autyzmu. Jej ENERGIA i zaangażowanie dają dużo wsparcia podopiecznym i ich rodzinom.

Aby zagłosować, wyślij SMS o treści “PR9” na numer: 4320 lub zadzwoń pod numer: 61 646 33 44.

Opłata zgodna ze stawkami operatora.

Jana Shostak

Artystka wizualna, performerka, działaczka. Swoją TOŻSAMOŚĆ artystyczną manifestuje poprzez realizowanie projektów wspierających osoby dyskryminowane, krzywdzone i wykluczone przez system.

Aby zagłosować, wyślij SMS o treści “PR10” na numer: 4320 lub zadzwoń pod numer: 61 646 33 44.

Opłata zgodna ze stawkami operatora.

 

Ostateczny głos w plebiscycie mają mieszkanki i mieszkańcy miasta, dlatego zachęcamy do oddania głosu.

Głosować można do piątku 15 listopada br.

Start zgłoszeń kandydatek do plebiscytu Poznanianka Roku 2019

Od poniedziałku 9 września do 22 września można zgłaszać kandydatki do plebiscytu “Poznanianka Roku 2019”. To już druga edycja wydarzenia, którego celem jest wyłonienie zaangażowanej oraz aktywnej w sferze publicznej mieszkanki Poznania. 

Kandydatkami do tytułu “Poznanianki Roku” mogą być jedynie osoby publiczne, znacząco wpływają na funkcjonowanie społeczeństwa w Poznaniu, spełniając następujące kryteria:

– działalność na rzecz Poznania i jego promocji;

– realizacja działań na rzecz promowania otwartości, tolerancji, równouprawnienia, wartości demokratycznych;

– wybitne osiągnięcia w swojej dziedzinie;

– działalność na rzecz kobiet lub społeczeństwa obywatelskiego;

– działalność na rzecz społeczności lokalnej w obrębie Poznania.

Swoją kandydatkę mogą wytypować tylko organizacje pozarządowe. Jedna instytucja może zgłosić jedną osobę.

Szczegóły oraz formularz zgłoszeniowy znajdziecie tutaj.

Masz TĘ moc – zagłosuj w wyborach do sejmu i senatu

Rok temu świętowałyśmy 100-lecie praw wyborczych dla kobiet w Polsce, a już za chwilę będziemy mogły z nich skorzystać. 13 października odbywają się wybory do sejmu i senatu, a my już dzisiaj chcemy Was zachęcić, abyście wzięły w nich udział i oddały swój głos na wybranych kandydatów – w końcu mamy TĘ moc!

Pamiętajcie, że każda z nas buduje przyszłość dla siebie, swoich rodzin oraz przyjaciół, dlatego wybierajcie tak, abyście były pewne, że przyszła Polska będzie dokładne taka, jak ją sobie wyobrażacie. Nie powiemy Wam, na kogo powinnyście zagłosować – to już zależy od Was. Nikt lepiej nie wie, czego oczekujecie – niż Wy same. Także… Do dzieła!

Przy okazji mamy dla Was garść informacji, które mogą się przydać:

  1.  Jeśli jesteście od niedawna mieszkankami Poznania, to sprawdźcie czy na pewno znajdujecie się w spisie wyborców. Możecie to zrobić TU.
  2.  Aby znaleźć się w spisie wyborców wystarczy złożyć wniosek przez stronę internetową. Niepotrzebne są żadne dodatkowe dokumenty, ani dodatkowa weryfikacja ze strony urzędu. Wszystko znajdziecie TUTAJ.
  3.  Na stronie internetowej poznan.pl możecie sprawdzić, gdzie znajduje się Wasz lokal wyborczy. Jeśli nie macie pewności, gdzie powinnyście pójść – sprawdźcie.

 

 

 

 

Plebiscyt / Poznanianka Roku 2018 i Poznanianka Stulecia 1918-2018

Przedsiębiorcze, odważne i ambitne – mieszkanki Poznania niejednokrotnie udowodniły, że potrafią skutecznie zmieniać świat. Aby uczcić wyjątkowe kobiety, miasto organizuje plebiscyt “Równe Babki”, który wyłoni “Poznaniankę Roku” i “Poznaniankę Stulecia”

To pierwszy taki plebiscyt w Poznaniu. Impulsem do jego zorganizowania jest obchodzona w tym roku setna rocznica uzyskania równych praw wyborczych przez kobiety. Z tej okazji miasto doceni swoje wybitne mieszkanki, przyznając tytuły Poznanianki Roku oraz Poznanianki Stulecia.

– Rok 2018 jest wyjątkowy nie tylko ze względu na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – W 1918 roku dekretem o ordynacji wyborczej ustanowiono, że prawo do wyboru swoich reprezentacji do Sejmu będą miały także kobiety. Z okazji rocznicy tego wydarzenia chcemy podkreślić, jak wiele poznanianki wniosły do historii naszego miasta i jak wiele im zawdzięczamy również obecnie.

Kandydatki do obu tytułów wybrała specjalnie do tego powołana kapituła oraz zespół ekspercki. W jego skład weszły osoby, które doskonale znają Poznań i jego mieszkanki, m.in. dziennikarze i historycy.

W przypadku “Poznanianki Roku 2018” kapituła poszukiwała kobiet, które kochają to, co robią i przyczyniają się równocześnie do rozwoju Poznania. Kobiet, które walczą o swoje z konsekwencją, pracowitością i zaangażowaniem, bo kochają to, co robią.

– Każdy z ekspertów miał wytypować swoje trzy kandydatki oraz uzasadnić swój wybór – wyjaśnia Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Kapituły Plebiscytu i Zespołu Ekspertów, inicjator przedsięwzięcia. – Często nasze wskazania się pokrywały. Ostatecznie wybraliśmy listę dziesięciu pań, działających w różnych obszarach – począwszy od sportu poprzez sztukę aż do chirurgii plastycznej. W przypadku “Poznanianki Stulecia” metoda wyboru zasłużonych kobiet była podobna, na liście znalazło się ostatecznie 9 kandydatek.

Jednak ostateczny głos w plebiscycie mają mieszkanki i mieszkańcy miasta. Na wybraną kandydatkę zagłosować może każdy pełnoletni poznaniak i poznanianka. Wystarczy wysłać sms na numer 4320, w treści wpisując “PR” i numer kandydatki, np. “PR1” (w przypadku plebiscytu “Poznanianka Roku”) lub “PS10” i numer kandydatki, np. “PS101” (w przypadku plebiscytu “Poznanianka Stulecia”). Można też zadzwonić pod numer 61 646 33 44 (w godzinach 7:30 – 20:00) i w rozmowie z operatorem podać numer wybranej kandydatki w każdej z kategorii.

Z jednego numeru telefonu można wysłać tylko jeden sms w danym plebiscycie. Głosy z aparatów telefonicznych, które uniemożliwiają identyfikację numeru, nie będą rejestrowane.

Plebiscyty startują 22 listopada dokładnie o północy i potrwają do 6 grudnia do godziny 23:59.

Wśród uczestników głosowania zostaną rozlosowane zaproszenia na uroczystą galę finałową.

– Oficjalne ogłoszenie wyników plebiscytu zaplanowaliśmy na 17 grudnia 2018 roku  – mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania, organizatorka przedsięwzięcia. – Odbędzie się wtedy gala, na którą zapraszamy także naszych najważniejszych gości – mieszkańców Poznania.

Plebiscyt “Poznanianka Roku” na stałe wejdzie do kalendarium wydarzeń miasta. Co roku mieszkanki i mieszkańcy będą mogli wyłonić najbardziej zasłużone kobiety, które działają na rzecz Poznania.

(Żródło: www.poznan.pl)

Poznanianka Roku 2018:
1. Anonimowa Ukrainka: https://bit.ly/2KreiGP
2. Siostra Cecylia Belchnerowska: https://bit.ly/2AaMB0a
3. Alicja Biała: https://bit.ly/2zlVZP3
4. Anna Jakrzewska-Sawińska https://bit.ly/2TCjziM
5. Agnieszka Kubicka https://bit.ly/2DFAfAH
6. Renata Mataczyńska https://bit.ly/2DDlgai
7. Dorota Raczkiewicz https://bit.ly/2Br3g1m
8. Justyna Tomczak-Boczko https://bit.ly/2Qh6VqG
9. Krystyna Wechmann https://bit.ly/2OXngMD
10. Patrycja Wyciszkiewicz https://bit.ly/2zm7ZQq
Poznanianka Stulecia:
1. Wanda Błeńska: https://bit.ly/2DEFqRm
2. Agnieszka Duczmal: https://bit.ly/2qZ67sl
3. Kazimiera Iłłakowiczówna: https://bit.ly/2S6pNWM
4. Alicja Karłowska-Kamzowa: https://bit.ly/2PSH21i
5. Hanna Kóčka-Krenz: https://bit.ly/2r2omNG
6. Maria Siemionow: https://bit.ly/2R5rDHm
7. Zofia Sokolnicka: https://bit.ly/2R74B2C
8. Konstancja Swinarska: https://bit.ly/2OXENnH
9. Maria Wicherkiewicz: https://bit.ly/2FDQ2md

Zasady głosowania na: http://www.poznan.pl/poznanianka

 

“Wypromuj się – w życiu, biznesie i pracy” – konferencja

Trwa jedenasta edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, który rozpoczął się 12. listopada. Wśród licznych, odbywających się z tej okazji w Poznaniu wydarzeń znalazła się konferencja Wypromuj się – w życiu, biznesie i pracy. 

Odbyła się ona 13 listopada, z inicjatywy członkiń Stowarzyszenia Business and Professional Women Posnania – Aleksandry Korneckiej, Agnieszki Surowik, Blanki Kordylewskiej oraz Hanny Koźlińskiej. Wydarzenie wsparła dr hab. Iwetta Andruszkiewicz z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, badaczka w dziedzinie nauk społecznych i ekonomicznych, koncentrująca się na kwestiach roli i praw kobiet w biznesie i nauce. To ona gościła prelegentki w auli WNPiD UAM, a także jako pierwsza zabrała głos.

Wyjaśniła idee Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, wspomniała również o zbliżającym się Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet (19 listopada). Zaznaczyła, że w Polsce co trzecie przedsiębiorstwo prowadzone jest przez kobietę. Zakończyła hasłem, która miało przyświecać całemu spotkaniu: „Obudź w sobie przedsiębiorczego ducha”.

Następnie z widownią przywitała się współorganizatorka wydarzenia Agnieszka Surowik, prezydent Business and Professional Women (rozwiń nazwę). Opisała działalność stowarzyszenia, którego celem jest m.in. działanie na rzecz praw kobiet, wspomaganie ich rozwoju oraz przedsiębiorczości, jak również działalność społeczna i charytatywna.

Na wstępie prowadząca, dr hab. Andruszkiewicz, podkreśliła że choć pewnym punktem wyjścia była kwestia przedsiębiorczości kobiet, to prelekcje w tym samym stopniu dotyczą żeńskiej i męskiej części widowni. W związku z tym temat kobiet w biznesie nie był już ponownie poruszany, a szkoda. Uniwersytecka sala wypełniona była głównie studentkami i studentami wydziału, toteż treść przygotowanych przez mówczynie wystąpień była do nich dostosowana. Każdy referat trwał dwadzieścia minut i towarzyszyła mu obowiązkowa prezentacja wyświetlana na rzutniku. Być może to ta skondensowana forma wymusiła bardzo pragmatyczny profil wystąpień, które sprowadziły się do pewnego zbioru wskazówek i dobrych rad dla początkujących przedsiębiorczyń i przedsiębiorców.

Blanka Kordylewska – coach, trenerka biznesu, mediatorka, specjalistka od mentoringu i prawa pracy – jest HR Biznes Partnerem w Banku PKO SA. Doskonale zna rekrutacyjne realia, zatem jej prezentacja dotyczyła tego, jak przygotować świetne CV, które zamiast wylądować w koszu może nam zapewnić zatrudnienie w upragnionym miejscu.

Blanka Kordylewska

Jednocześnie prelegentka już na początku wystąpienia podkreśliła, że nie ma czegoś takiego jak uniwersalne CV”. Kluczem do sukcesu jest uważne czytanie oferty pracy, bo w niej znajdziemy wszystko, czego oczekuje od nas potencjalny pracodawca. Blanka Kordylewska zachęcała, by uwzględnić w swoim curriculum sekcję „zainteresowania”, a także chwalić się osiągnięciami i w miarę możliwości podawać dane liczbowe. Jej sugestie dotyczyły nie tylko treści dokumentu, ale także jego formy (np. dobór odpowiedniej czcionki czy zapis we właściwym formacie).

Kolejna mówczyni, Hanna Koźlińska, prowadzi własne biuro rachunkowe OPTI. Tytuł jej prelekcji brzmiał: Bądź swoim szefem i zaprzyjaźnij się z księgową. W pierwszej części znalazły się odpowiedzi na pytanie, jak zostać w Polsce przedsiębiorcą i przedsiębiorczynią, a dokładniej wszelkie związane z tym procesem kwestie formalne, załatwiane w urzędach.

Hanna Koźlińska

Natomiast druga część jej wystąpienia poświęcona została roli, szerokim kompetencjom oraz specyfice pracy księgowej – niezwykle istotnej dla organizacji, Hanna Koźlińska zapoznała publiczność z zasadami współpracy, które powinny być przestrzegane w relacji szefostwa z księgową, aby tej ostatniej umożliwić sprawne działanie. Mnie natomiast nurtowało pytanie: czy istnieją jacyś księgowi? To chyba jeden z niewielu zawodów, gdzie automatycznie używa się nazwy w rodzaju żeńskim.

Agnieszka Surowik

Następnie za mikrofon ponownie chwyciła Agnieszka Surowik, tym razem aby wygłosić prelekcję zatytułowaną Jesteś swoją najlepszą marką. Prezeska BPW jest bowiem menadżerką oraz certyfikowaną trenerką biznesu, a także coachem. Od razu nawiązała kontakt z publiką, choć dobór anegdoty ilustrującej, czym jest marka, wydał mi się niezbyt trafiony. Żart ten ma dość długą internetową brodę, można go znaleźć na przykład TUTAJ. Czepiam się? No cóż, oceńcie same.

Agnieszka Surowik w swojej prezentacji starała się podkreślić, jak istotna jest silna, odpowiednio zbudowana marka osobista. Opisywała sposoby działania i strategie, pozwalające na tworzenie skutecznego personal brandingu, który będzie przynosił wymierne korzyści. Mówiąc „My sami jesteśmy wizytówką własnej marki” zachęcała do dbania o swój wizerunek, zwłaszcza w mediach społecznościowych.

Temat social media poruszała również ostatnia prelegentka, Aleksandra Kornecka w wystąpieniu Wykorzystaj potencjał social mediów – pracująca w branży IT inżynierka, specjalizująca się kwestiach oprogramowania, liderka grupy Girls Who Test.

Aleksandra Kornecka

Skupiła się głównie na dwóch platformach: Facebooku oraz LinkedIn. Prelekcja zawierała wiele porad dotyczących tego, jak kreować swój profil w mediach społecznościowych, zwiększać zasięgi postów oraz gromadzić tzw.followersów zainteresowanych naszą działalnością. Pojawiły się też nawiązania do netykiety oraz internetowych dobrych praktyk.

Konferencję podsumowała krótko dr hab. Andruszkiewicz, zachęcając jednocześnie publiczność do zadawania pytań. Zgromadzone studentki i studenci nie byli skorzy do dyskusji na forum, ale miejmy nadzieję, że mimo to – rozbudził się w nich duch przedsiębiorczości.

Relacja oraz zdjęcia dla ONEPoznan: Anna Gołąbek