Cytat na dobry TYdzień | Helena Przybyłek, Stanisława Sobańska i Maria Kapturska

28 czerwca 1956 r. zapisał się w historii mianem “Czarnego Czwartku”. Jednym z symboli tej daty są trzy poznańskie tramwajarki – Helena Przybyłek (20 lat), Stanisława Sobańska (18 lat) i Maria Kapturska (21 lat). Te młode kobiety wykazały się wielką odwagą i determinacją, poniosły też ogromną ofiarę. Zbliża się rocznica Wypadków Poznańskich, przypominamy zatem o trzech młodych kobietach, o ich niezłomnej postawie ale i osobistych konsekwencjach ich działań.

W czerwcu b.r. Komisja Kultury i Nauki wstępnie zaopiniowała propozycje nazewnicze związane kobietami, które zapisały się w historii Poznania. Jest to kolejny krok w realizacji stanowiska Rady Miasta: w 2018 roku w nazewnictwie ulic i skwerów szczególnie promowane będą kobiety. Być może już niedługo skwer u zbiegu ulic Kochanowskiego i Dąbrowskiego będzie nosił imię trzech bohaterskich tramwajarek. Czekamy z niecierpliwością na sesję Rady Miasta (26.6.2018) i wyniki głosowania!

Tymczasem, Radio Afera, od poniedziałku 25 do piątku 29 czerwca emitować będzie audycje poświęcone opowieściom o uczestnikach i świadkach Czerwca’56 (o godz. 10.05 i 16.30 na częstotliwości 98,6 oraz afera.com.pl). Każdy dzień poświęcony zostanie innym postaciom: 26.06 – poznańskim Tramwajarkom.

Na marginesie, w Wikipedii znajdują się opisy Wypadków Czerwcowych, biogramy uczestników strajków i protestów (mężczyzn), jednak nie ma niestety wpisów dotyczących kobiet. Może czas zacząć pisać historię kobiet?

#ulice #kobiety #100rocznicaprawwyborczych #poznan
#StuleciePrawKobiet #ONEPoznan #CytatNaDobryTydzien

Przypominamy:

Poznański Czerwiec (Czerwiec ’56) – pierwszy w PRL strajk generalny i demonstracje uliczne, które miały miejsce w końcu czerwca 1956 w Poznaniu. Protesty zostały krwawo stłumione przez wojsko i milicję, a samo wydarzenie było przez propagandę PRL bagatelizowane jako „wypadki czerwcowe” lub przemilczane. Obecnie przez część historyków i uczestników Czerwiec ’56 bywa określany także jako poznański bunt, rewolta oraz powstanie poznańskie. Strajk wybuchł rankiem 28 czerwca (w tzw. czarny czwartek) w Zakładach Przemysłu Metalowego H. Cegielski Poznań (w latach 1949–1956 noszących nazwę Zakłady im. Józefa Stalina Poznań – w skrócie ZISPO) i przerodził się w spontaniczny protest Wielkopolan przeciw władzy. Stłumiony przez liczące ponad 10 tys. żołnierzy oddziały Ludowego Wojska Polskiego pod dowództwem wywodzącego się z Armii Czerwonej generała Stanisława Popławskiego. W 2006 roku dr Łukasz Jastrząb ogłosił zweryfikowaną listę 57 zabitych i zmarłych w wyniku odniesionych ran. (Źródło: Wikipedia)

Więcej o Tramwajarkach w artykule dr Katarzyny Florczyk >>>