Cytat na dobry TYdzień | Szarlota Pawel

7 września 2018 odeszła królowa polskiego komiksu – Szarlota Pawel. Jedna z niewielu, jeśli nie jedyn akobieta, zajmująca się komiksem już od lat 70. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 20 września 2018 roku. Wielu myślało, że komiksy o Piekielnym Kubusiu, o Jonce, Jonku i Kleksie tworzył mężczyzna – ale za pseudonimem kryje się Eugenia Joanna Pawel-Kroll (ur. 4.11.1947, zm. 7.09.2018).

Szarlota Pawel była autorką (scenariusz i rysunek) serii komiksów o Jonku, Jonce i Kleksie, którym zadebiutowała w 1973 na łamach dziennika „Świat Młodych” (jeszcze w wersji czarno-białej). Zajmowała się również ilustrowaniem książek i czasopism (głównie w „Świecie Młodych” oraz w „Uśmiechu Numeru”). Do najbardziej znanych komiksów z tego cyklu należą „Przygody Jonki, Jonka i Kleksa”, „Smocze jajo”, „Złoto Alaski”, „Porwanie księżniczki” czy „Pióro kontra flamaster”. W latach 80. wydano także cykl komiksów utrzymanych w klimacie „Alternatyw 4” o zmaganiach Kubusia Piekielnego i jego rodziny z PRL-owskim budownictwem. Pawel rysowała w czasach PRL, jednak nie zajmowała politycznego stanowiska.

Ukończyła studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 1974. W zakresie rysowania komiksu jej nauczycielem był Henryk Jerzy Chmielewski – Papcio Chmiel – autor komiksów o Tytusie, Romku i A’Tomku. A spotkała go przypadkiem, szarpanina w windzie (poszło o rysunki, których nie chciała pokazać) stała się początkiem ich wieloletniej przyjaźni i współpracy.

Pawel – twórczyni pełna humoru, potrafiąca obrócić w żart nawet trudne sytuacje. Jej ojciec, lekarz weterynarz, miał ogromne poczucie humoru, które po nim odziedziczyła. Nauczył też córkę czytać – już w wieku 5 lat. Później przeczytała całą domową bibliotekę. Ojciec żałował, że nie była chłopcem – otrzymała od niego chłopięce “wychowanie” – od wspianania się na drzewa po naprawę silnika.

Rysowała też komiksy erotyczne z Kleksem w roli głównej – rysowała je prywatnie, dla męża, dziś znajdują się w jej toruńskim fan clubie. A męża poznała przez ogłoszenie matrymonialne agencji „Syrenka”. Kolejny mąż również z ogłoszenia, tylko już wirtualnego portalu randkowego – sympatia.pl.

Z powodu błędu lekarza dostała wylewu i nigdy nie odzyskała sprawności. Ostatnie 10 lat spędziła w domu opieki – co bardzo przeżywała.

Napisała mini-powieść autobiograficzną „W stronę lata” – o rodzinie z Kresów, ludziach, których już nie ma a których połączyło lato nad jeziorem Wigry. Siebie opisuje w 2 osobach – jako siebie i jej alter ego – wymarzony przez ojca chłopiec.

W 2010 roku otrzymała odznaczenie Gloria Artis od ministra kultury, co skwitowała: „Ano dostałam. Do dziś jeszcze łkam ze wzruszenia.“ (wywiad )

http://szarlotapawel.pl

Polecamy wywiad Olgi Wiechnik z Szarlotą Pawel (2017) w Wysokich Obcasach >>> 

Wydawnictwo Egmont >>>