Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Centrum Herstoryczne na Kongresie Kobiet w Łodzi

17 czerwca 2018 @ 09:00 - 13:00

Centrum Herstoryczne jest kontynuacją ubiegłorocznego Centrum Stulecia Praw Kobiet, gdzie towarzyszyły nam potomkinie pierwszych posłanek Sejmu Ustawodawczego oraz Sejmu I kadencji. ONEPoznań jest partnerem Centrum Herstorycznego.

Zeszłoroczne Centrum rozpoczął pochód w strojach z epoki. W tym roku  zaczynamy od energetycznej rekonstrukcji kobiecego wiecu sprzed 100 lat:

9.00 – 10.00 Praw się nie dostaje, prawa się zdobywa w walce! (wiec) Wystąpią: Maria Seweryn, Barbara Kurzaj, Alina Czyżewska jako Dulębianka! Turzyma! Daszyńska-Golińska! Zapraszają Marta Dzido i Małgorzata Tkacz-Janik.

Fragmenty tekstu „Potrójne więzy kobiety” Marii Turzymy (właśc. Marii Wiśniewskiej z domu Głowackiej) – działaczki na rzecz praw kobiet, pisarki, publicystki przeczyta Barbara Kurzaj. Foto: Marek Zimakiewicz.

Urywki przemówienia dr Zofii Daszyńskiej – Golińskiej wygłoszonego w Krakowie w 1911 roku z okazji Dnia Kobiet, zanotowanym przez gazetę socjaldemokracji krakowskiej „Naprzód” z 21 marca 1911 roku wygłosi Alina Czyżewska. Foto: Dariusz Senkowski

„Polityczne stanowisko kobiety” Marii Dulębianki, wydane w roku 1908, gdy demonstracyjnie kandydowała do Sejmu Galicyjskiego przeczyta Maria Seweryn. Foto: Lidia Popiel

Centrum Herstoryczne (Stulecia Praw Kobiet)

Po czym zapraszamy na trzy panele tematyczne:

1. Panel o sposobach upamiętniania herstorii – prowadzenie Ewa Kamińska-Bużałek

Łódź – miasto kobiet, wyrosłe na ciężkiej pracy włókniarek. Po doświadczeniu transformacji gospodarczej i masowych zwolnieniach bez odpraw – przecież kobiety sobie poradzą – tutejsi mieszkańcy doskonale rozumieją, że na historię można i należy patrzeć z perspektywy płci. Czy Łódź to zatem ziemia obiecana dla uprawiania herstorii? Czy jej herstorię można wyczytać z miejskiej przestrzeni? Jak upamiętnia swoje mieszkanki i jak wygląda to w innych miastach? Jakie strategie walki o pamięć warto przyjąć, a jakich unikać?

10.00- 11.00 Jak upamiętniać kobiety i jak uczyć herstorii? Wystapią:

Anna Czerwińska, Anka Leśniak, Janina Miziołek, Sylwia Wielichowska, Marta Zdanowska

2. Panel o kandydowaniu kobiet spoza partii parlamentarnych w wyborach samorządowych z odwołaniem do herstorii – prowadzenie Lidia Makowska

Większość komitetów związanych z ruchami miejskimi wystawi kobiety na prezydentki. Czy jest to tylko, jak mówi męska część aktywistów „dziejowa koniunktura”, czy raczej wielka szansa, by kobiety, aktywistki, tzw. działaczki, w tym działaczki feministyczne zasiliły ławy rad miast i urzędy?
Chcąc je wesprzeć i promować, musimy podzielić się wiedzą, ale też odkurzyć herstoryczny etos solidarności i samopomocy kobiet. Sam aktywizm nie wystarczy, potrzebujemy sfinansować kampanie tych kobiet, obdarzyć je poczuciem sprawczości, dodać im sił. Nasze prababki dały nam wiele przykładów, jak to robić. Odwołując się do licznych przykładów ich ofiarności oddajemy im hołd, ale jednocześnie możemy potwierdzić naszą zdolność do kontynuacji ich dzieła. One wywalczyły dla nas prawa wyborcze, a my musimy dla naszych wnuczek wywalczyć prawo do bezpieczeństwa i zapobiegania przemocy, aborcji i antykoncepcji, równej płacy! Potrzebujemy wygrać wybory samorządowe, a potem parlamentarne. Nasze prababki nie wahały się, sięgały do swoich szkatułek z naszyjnikami i oddawały jakiś łańcuszek czy pierścionek dla dobra wspólnej sprawy, jaką jest walka kobiet o lepsze życie dla wszystkich!

11.00 – 12.00 Prawnuczki Niepodległości to My! Znamy herstorię i nie zawahamy się jej użyć w miastach i samorządach! Wystapią:

Dorota Bonk-Hammermeister, Grażyna Czajkowska, Elżbieta Jachlewska, Barbara Kijewska, Sylwia Kowalska, Anita Kucharska-Dziedzic, Ida Mickiewicz-Florczak, Miłka Stępień, Katarzyna Sztop-Rutkowska. Moderacja: Lidia Makowska

  1. Panel o tym, jak rozumiemy herstorię? Co się właściwie zdarzyło 100 lat temu? Czy herstoria jest ważna i dlaczego wciąż musimy walczyć o prawa kobiet? – prowadzenie Małgorzata Tkacz-Janik

Skąd przyszłyśmy? Jakimi jesteśmy obywatelkami po 100 latach niepodległości? Czy patriotyzm ma płeć? Czy już coś wiemy o sobie jako o niepodległym społeczeństwie, a w nim o roli kobiet? Jak się traktujemy w przestrzeni publicznej, w szczególności w polityce w relacjach kobiety-mężczyźni? Jak przenikają się wolność jednostki z wolnościami obywatelskimi? Czy Polki są dziś niepodległe, czy nadal musimy walczyć o prawa? Dokąd zmierzamy?

Kiedyś brak niepodległości i głód budziły bunt kobiet, co dziś  wyciąga  kobiety na ulice? Czy tamten i dzisiejszy bunt, to wyrazy specyfiki kobiecego patriotyzmu, kobiecego obywatelstwa? Dlaczego ta walka wydaje się trwać? Czego sobie życzymy?

12.00 – 13.00

Dlaczego walka kobiet o prawa nigdy się nie kończy? Wystąpią: Małgorzata Fuszara, Marta Dzido, Katarzyna Gauza, Dominika Kozłowska, Alicja Urbanik-Kopeć.

Organizacje i Osoby współorganizujące Centrum Herstoryczne to:
Stulecie Praw Kobiet
Kongres Ruchów Miejskich
ONEPoznan
Łódzki Szlak Kobiet
Fundacja na rzecz Równości i Emancypacji STER
Śląski Szlak Kobiet
Sto Lat Praw Kobiet Pomorze
 
Centrum Herstoryczne koordynuje Małgorzata Tkacz-Janik
Udział w X ogólnopolskim Kongresie Kobiet w Łodzi jest bezpłatny, trzeba tylko się zarejestrować tu: https://goo.gl/kQ9y36

 

Szczegóły

Data:
17 czerwca 2018
Czas:
09:00 - 13:00
Wydarzenie Categories:
,
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/1594283294030573/

Miejsce

EXPO Łódź
ul. Politechniki 4
Łódź, Polska

Organizator

Stowarzyszenie Kongres Kobiet
Strona internetowa:
www.kongreskobiet.pl