Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Czwartkowe rozmowy o tańcu z Hanną Raszewską-Kursą, autorką książki ” Teoria tańca w polskiej praktyce”

8 listopada 2018 @ 18:00 - 20:00

Zapraszamy na “Czwartkowe rozmowy o tańcu” 8 listopada o godz. 18.00 do dyskusji z Hanną Raszewską-Kursą, autorką książki ” Teoria tańca w polskiej praktyce”.

„Odpowiednie dać Tańcowi słowo” to cykl rozmów, poruszających zagadnienia związane z eksperymentalną sztuką tańca współczesnego. Pragniemy, aby Polski Teatr Tańca stał się przyjaznym miejscem do prowadzenia dyskusji, dialogowania i oświetlania z różnych perspektyw aktualnych zagadnień z szeroko rozumianego tańca. Od roku staramy się łączyć dyskusje teoretyczne z praktyką performatywną, odsłaniając kulisy działań tancerzy i gości spotykających się nad wspólnym dziełem w Polskim Teatrze Tańca.

Kuratorką projektu jest Anna Królica.

O książce od autorki:

“Choreologowie i choreolożki oraz krytyczki i krytycy rozpoznawani są poprzez tytuły swoich dzieł. Ich biografie rzadko znają inni. Kuratorzy, menedżerki, producenci, organizatorki stoją zwykle w kulisach. Często nie zauważa się ich pracy – ba, nierzadko na tym właśnie polega jej właściwe wykonanie. Ważne jest, by dostrzec pracę osób wspierających scenę tańca i choreografii, dokumentujących ją, analizujących, popularyzujących i stymulujących jej rozwój. Wysiłek, jaki niepraktycy i niepraktyczki wkładają w zajmowanie się tańcem, niejednokrotnie okazuje się tytaniczny i bywa okupiony poświęceniem porównywalnym z tym, które staje się udziałem artystów i artystek.

Sztuka tańca nie tylko służy wzbogaceniu emocjonalnych przeżyć i intelektualnych doświadczeń widowni, nie tylko stanowi artystyczną wypowiedź twórcy czy twórczyni, lecz jest także obiektem zaawansowanych badań naukowych (zarówno nauk humanistycznych, jak i matematyczno-przyrodniczych i ścisłych) oraz prac analityczno-krytycznych. Taniec i choreografię często postrzega się jako błahostkę, podczas gdy jest to dziedzina sztuki o istotnym znaczeniu, niosąca ze sobą ogrom wiedzy o człowieku i kulturze, w jakiej on funkcjonuje i jaką wytwarza. Chcę popularyzować wiedzę o dorobku osób zasłużonych dla polskiej wiedzy o tańcu i ułatwić docieranie do niej.”

Hanna Raszewska-Kursa

Publikacja została zrealizowana we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach „Programu wydawniczego 2018”.

Książka powstała w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wstęp na wydarzenie jest wolny

Szczegóły

Data:
8 listopada 2018
Czas:
18:00 - 20:00
Wydarzenie Categories:
,
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/319726968821018/

Miejsce

Polski Teatr Tańca
ul. Kozia 4
Poznań, 61-835 Poland
Telefon:
61 8 52 42 42/41
Strona internetowa:
http://ptt-poznan.pl

Organizator

Polski Teatr Tańca
Telefon:
61 852 42 42
Strona internetowa:
www.ptt-poznan.pl/