Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Droga do wolności” performance muzyczno-teatralny

19 listopada 2018 @ 19:00 - 21:30

„Droga do wolności”
performance muzyczno-teatralny

19 listopada 2018 r., godz. 19.00
Duża Scena

19 listopada w Teatrze Polskim w Poznaniu odbędzie się muzyczno-teatralny performance „Droga do wolności”. Projekt powstał w oparciu o materiał dokumentacyjny, który stał się podstawą książki „Kronika świadków: dziewięć miesięcy ukraińskiej opozycji”, zainicjowanej przez ukraińską pisarkę – Oksanę Zabużko.

Codzienne posty obywateli Ukrainy, które były umieszczane na stronach portali społecznościowych to punkt wyjścia dla rozwoju na Ukrainie dziennikarstwa obywatelskiego. Ludzie różnych zawodów – od intelektualistów po pracowników biznesu, działaczy społecznych, poprzez cenzurę i niedostępność mediów – informują się wzajemnie o wydarzeniach w kraju. Każda taka publikacja to już ustna historia oporu cywilnego, prawda rozgraniczona emocjami, które prowokowały obywateli Ukrainy do odpowiedzialności za swoje państwo. Przeżyte, osobiste doświadczenia stwarzają nowy kontekst dla widzów – nie potok informacyjny, a faktyczne żywe historie z pierwszej ręki od ludzi, którzy utracili to, co kochali. Zatem wartość każdego świadka aktualizuje współczesne problemy Ukrainy na drodze demokratycznego wyboru.

Jak powiedziała Svetlana Alexievich, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury 2015:

te historie są historiami okaleczonej duszy, ludzie wierzą w te historie, ponieważ nie są one napisane przez autora, nie historyka, a przez żywych świadków. Te historie dla współczesnego człowieka – „oszukanego przez telewizję i książkę” – są sprawdzonym źródłem, któremu ufają.

W projekcie biorą udział: Hala i Łesia Telniuk (członkinie projektu „Siostry Telniuk”, Zasłużone Artystki Ukrainy), Hryhorij Hładij (ukraińsko-kanadyjski aktor i reżyser teatralny), Nazar Stryhun (ukraiński aktor), a także francuski kwartet smyczkowy Quatuor Elysée (specjalizujący się w klasycznej i współczesnej muzyce kameralnej).

Projekt powstał dzięki wsparciu Ukrainian Cultural Foundation (Ukraińskiego Funduszu Kultury) oraz przy wsparciu organizacyjnym Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Polska – Ukraina” i Konsulatu Honorowego Ukrainy w Poznaniu.

Ukraiński Fundusz Kultury został utworzony w 2017 roku w celu promowania kultury i sztuki Ukrainy, różnorodności kulturowej, integracji kultury ukraińskiej w globalnej przestrzeni kulturowej. Działania Ukraińskiego Funduszu Kultury koordynowane są przez Ministerstwo Kultury Ukrainy.

Performance w języku ukraińskim z napisami w języku polskim.
Czas trwania: 1 godz. 50 min.
Wstęp jest bezpłatny.
Wejściówki do odbioru w kasie teatru od 9 listopada 2018 r.

Szczegóły

Data:
19 listopada 2018
Czas:
19:00 - 21:30
Wydarzenie Categories:
,
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/263859894148155/

Miejsce

Teatr Polski w Poznaniu
ul. 27 Grudnia 8/10
Poznań, Polska
Strona internetowa:
http://teatr-polski.pl

Organizator

Teatr Polski w Poznaniu
Telefon:
+48 61 852 56 28
Strona internetowa:
http://teatr-polski.pl