Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

DRUGI SEZON | Donna Haraway: Story Telling for Earthly Survival

6 października 2018 @ 19:00 - 21:00

Otwieramy Pawilon na Drugi Sezon! Wracamy z nowym programem kuratorskim, wydarzeniami Pawilonu Otwartego, koncertami, projekcjami filmów, warsztatami, spotkaniami i dyskusjami o zmieniającej się wokół nas przestrzeni i trzydniowym programem Otwarcia.

DZIEŃ III

⚪Krótkie spięcia: „Donna Haraway: Story Telling for Earthly Survival” (reż. Fabrizio Terranova) #6
✰ POLSKA PREMIERA ✰

⚪projekcja filmu i rozmowa z Bartkiem Mroczkowskim

⚪06/10, g.19:00

⚪wstęp wolny!

Donna Haraway jest jedną z najbardziej wpływowych, twórczych i niezwykle inspirujących współczesnych żyjących myślicielek. Jej krytyka antropocentryzmu, feministyczne rozważania dotyczące cyborgów, gatunków stowarzyszonych oraz wiedz usytuowanych trwale zmieniły pejzaż nauk humanistycznych oraz dotychczasowy sposób wytwarzania wiedzy. Dzisiaj nie sposób myśleć bez Haraway, która stara się pokazać, że każde działanie jest zawsze kolektywne, a my sami nigdy nie byliśmy indywidualnymi jednostkami. Film w reżyserii Fabrizio Terranovy jest dziełem wspołnym – tworzą go pojęcia, idee, ludzie, psy, goryle, ośmiornice, rośliny, bakterie i przede wszystkim ich splątane opowieści. W momencie, gdy nasz wspolny świat stoi u progu globalnej katastrofy zwanej antropocenem, Haraway proponuje byśmy nie uciekali od problemów kolonizując inne planety naszego wszechświata, lecz zaprzyjaźnili się z tym, co najbardziej ziemskie. Filozofka w niezwykle osobistym i poruszającym filmie wyjaśnia, czym jest epoka Chthulucenu, koncepcja kompostu, myślenie mackowate. Odpowiada również na pytania: dlaczego nowy materializm musi być feministyczny oraz w jaki sposób przeżyć na zniszczonej ludzką działalnością planecie?

(opis z NOTES.NA.6.TYGODNI)

⚪Bartek Mroczkowski – doktorant w Instytucie Filozofii UAM w Poznaniu, gdzie zajmuje się tematem konceptualizacji i praktyk ciała w perspektywie posthumanizmu i nowego materializmu (2013). Założyciel fundacji i redaktor portalu internetowego „Machina Myśli” (2014-2017). Razem z Krystyną Lamą Szydłowską organizował transdyscyplinarne warsztaty Praktyka kształtowania wiedzy w ruchu. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół poststrukturalizmu i zagadnienia stawania się (Gilleus Deleuze i Felix Guattari), życia w ogóle (zoe), posthumanizmu, feministycznych teorii krytycznych, nowego materializmu, estetyki egzystencji, anty-psychiatrii i szeroko rozumianej cielesności oraz eksperymentów z nią związanych. Działa w Fundacji Sens Ruchu, w ramach której organizował cykl warsztatów „Micropolitics and Affects. Collaborative choreographic practices”, a aktualnie organizuje cykl warsztatów „Przepływy: myślenie jest ruchem, ruch jest myśleniem”. Publikował w „Praktyce Teoretycznej”, „Machinie Myśli”, „eCzasKultury” oraz serii naukowej „Scripta” IFK UW.

⚪ kurator programu:
dr Andrzej Marzec – filozof, krytyk filmowy, redaktor „Czasu Kultury”, vloger „Widma Marca”. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół: dekonstrukcji, widmontologii, estetyki postcyfrowej oraz współczesnego kina alternatywnego. Autor książki „Widmontologia. Teoria filozoficzna i praktyka artystyczna ponowoczesności” (2015). Na co dzień pragnie znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego współczesna kultura jest tak bardzo nostalgiczna i nie jest w stanie uwolnić się od wspominania swojej przeszłości. Pociągają go sztuki wizualne, kino alternatywne oraz wizja ekologii, o której można myśleć bez używania pojęcia „Natury”.

KRÓTKIE SPIĘCIA
Filmowy cykl „Krótkie spięcia” prezentuje obrazy niepokojące, odkrycia międzynarodowych festiwali i te prowokujące do myślenia, które z tych powodów nie weszły do polskiej dystrybucji.
Kurator: dr Andrzej Marzec.

★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★

DZIEŃ I – DRUGI SEZON | Pola Wiedzy: Uciec z konserwatywnego krajobrazu #4

DZIEŃ II – DRUGI SEZON | Tuzza Globale & Lutto Lento

Stay tuned!

★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★

OTWARAMY PAWILON: DRUGI SEZON

Organizator: Galeria Miejska Arsenał
Projekt finansowany ze środków budżetowych Miasta Poznania: Miasto Poznań
Partnerzy: LAS, Korporacja Teatralna, Fundacja Katedry Intermediów, MJP Drukarnia Offsetowa
Patroni medialni: Wyborcza.pl Poznań, kultura.poznan.pl, Czas Kultury, NOTES.NA.6.TYGODNI Glissando

Szczegóły

Data:
6 października 2018
Czas:
19:00 - 21:00
Wydarzenie Categories:
,
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/235434590486228/

Miejsce

Pawilon
ul. Ewangelicka 1
Poznań, 61-856 Polska
Strona internetowa:
www.pawilon.org

Organizator

Pawilon
Strona internetowa:
www.pawilon.org