Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Mujeres Kobiety Spektakl – Cuentacuentos

15 marca 2018 @ 20:00 - 23:00

PLN20

OPOWIADAJĄ – Eva Rufo, Marta Królikowska
ŚPIEWA – Paulina Zielinska
INSTALACJA – Anna Sikorska
DUŻO RZECZY – Ewa Lewandowska
JĘZYKI – polski i hiszpański
TŁUMACZENIA – Anna Sikorska, Marta Królikowska, Weronika Krajcarz

Kobiety które opowiadają, kłamią, tańczą, gryzą, piszą, dymią, pytają, milczą, głodują, latają, bluźnią, modlą się , biją, krzyczą, słuchają, kurczą się, żyją, czekają, oczekują, umierają, śmieją się Kobiety odważne, smutne, niegrzeczne, stare, błyszczące, figlarne, wolne, bite, oddane, zrozpaczone, niewinne, upokarzane, myślące, nagie, adorowane, złośliwe, zrujnowane, przezroczyste Kobiety-dzieci, Kobiety-babcie, Kobiety-panny, Kobiety-matki, Kobiety-akrobatki, Kobiety-dziwki Kobiety-lalki ... Kobiety.

Spektakl-Cuentacuentos, stworzony na podstawie książki Eduardo Galeano „Mujeres” (tłum. Kobiety), jest próbą ukazania inny sposób postrzegania kobiety tak różny od tradycyjnie wpajanego od stuleci wizerunku kobiety milczącej, spokojnej i podporządkowanej. Za maską żony, córki, babci, matki kryją się pasje które przez wieki były niemożliwe do spełnienia.

Cuentacuentos to hiszpański zwyczaj opowiadania krótkich historii który pojawił się w latach 50 w Barcelonie w jednej z bibliotek aby zachęcić ludzi do czytania książek i zwalczyć analfabetyzm. Od tego czasu historie wędrowały przez przytułki, domy kultury więzienia, bary, ulice. Wiele pubów ma swoja godzinę Cuentacuentos, a miasta organizują festiwale gdzie można wysłuchać profesjonalnych opowiadaczy. Słuchaczy są oczarowani magia słowa, które pozwala im na podróże w świecie wyobraźni i marzeń. Historie potrafią niezwykle dotykać rzeczywistości i teraźniejszości.

Więcej o spektaklu: www.evarufo.com
http://www.youtube.com/watch?v=ty-rDkah2LE&feature=autofb
http://www.mojeopinie.pl/niech_zyje_cuentacuentos_,3,1245056393
http://miasta.gazeta.pl/poznan/1,36001,5240869.html

(…)Obie aktorki nie miały przypisanej sobie jednej konkretnej roli. Co chwilę wcielały się w inną postać – nadopiekuńczej babci, smutnej córki odwiedzającej swego ojca w więzieniu czy wybitnej, utalentowanej dziewczyny pracującej i spełniającej się w pracy w cyrku. Były również przedstawione kobiety łamiące wszelkie stereotypy, a także monologi poruszające takie problemy jak: samotność, poczucie bezużyteczności światu, niespełniona miłość, przemijający czas, odrzucenie społeczne i tym podobne… I choć każda z historii tworzyła jedną autonomiczną całość, to odniosłam nieodparte wrażenie, jakby żadna z nich nie miała swojego zakończenia, jak gdyby nie wszystko zostało wypowiedziane (…) ��(…) „Mujeres” to spektakl niebanalny i nietuzinkowy. Pokazuje kobiety, ich rozterki i problemy z ciekawej, odmiennej perspektywy, z którą do tej pory nie miałam jeszcze okazji się spotkać. Największe wrażenie robi spotkanie z żywym językiem hiszpańskim, oryginalny sposób ekspresji i godna podziwu kreacja aktorska Evy Rufo, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie (…) �� �(…)„Mujeres”… pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi mi do głowy po obejrzeniu tego spektaklu to „sztuka dla sztuki”. Za jego największy atut uważam grę aktorską – dwie młode, wszechstronnie uzdolnione aktorki. Dużym zaskoczeniem, nie wspominając już o dwujęzyczności, ale jakże miłym, był dla mnie pomysł z umiejscowieniem sceny na samym środku. Myślę, że dzięki temu każdy widz czuł się jakby był w centrum wydarzeń, jakby w nich uczestniczył. Muszę również dodać, iż pasjonaci języka hiszpańskiego z pewnością będą zachwyceni tą sztuką (…)
Bilety w cenie 20 złoty dostępne przed spektaklem.

Szczegóły

Data:
15 marca 2018
Czas:
20:00 - 23:00
Koszt:
PLN20
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/400335100437686/

Miejsce

Winiarnia “Pod Czarnym Kotem”
ul. Marcelińska
Poznań, 60-361 Poland
+ Google Map
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/poznanpodczarnymkotem/