Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„O mężnym Pietrku i sierotce Marysi. Bajka dla dorosłych”

4 listopada 2018 @ 19:00 - 20:30

50zł - 80zł

„O mężnym Pietrku i sierotce Marysi. Bajka dla dorosłych”
w reż. Wiktora Rubina

reżyseria: Wiktor Rubin
dramaturgia: Jolanta Janiczak
scenografia: Wiktor Rubin
kostiumy: Hanna Maciąg
muzyka: Krzysztof Kaliski
wideo, światło: Marek Kozakiewicz
asystentka reżysera i scenografa: Monika Winiarska
inspicjentka: Magdalena Matusewicz

_______________________________________

obsada: Barbara Krasińska,
Agnieszka Kwietniewska (gościnnie),
Monika Roszko, Zuzanna Saporznikow (gościnnie),
Kornelia Trawkowska, Mariusz Adamski,
Michał Kaleta

PREMIERA nr 4193

O czym pisałaby Maria Konopnicka, gdyby żyła w dzisiejszych czasach? Co zawierały listy spalone przez jej córki? Co jest zapisane w rytmie jej wierszy? Jakie nienazwane pragnienia, tęsknoty? W epoce pozytywizmu, kobieta chcąca pisać i z tego pisania się utrzymywać, chcąca omijać cenzurę, ale jednocześnie być słyszalna, musiała mierzyć się z dziesiątkami ograniczeń, iść na kompromisy, siebie samą przemilczać, kierować pióro na „sprawy ważne”, zaznaczyć swoje zaangażowanie w walkę narodowo-wyzwoleńczą. Swoje sprawy, problemy codzienności, relacje z dziećmi, opresyjne małżeństwa, rozczarowania relacjami, biedę, należało mieć schowane głęboko w szafie i używać siebie tylko wtedy, gdy mogło to posłużyć większej idei. Należało mieć zwłaszcza w szafie relacje, które nie mieściły się w „normie”. O swobodnej autoekspresji można było tylko marzyć. Kobiety w epoce wstydu, w epoce braku narzędzi, za pomocą których mogłyby ten wstyd opisać, uciekały w bardzo niekompletne autoportrety. Kawałki wolności musiały wyrywać, nie raz narażając się na śmieszność.

Maria Konopnicka spędziła ostatnie dwadzieścia lat swojego życia u boku młodszej od siebie o dwie dekady kobiety – podróżując z nią po Europie, pisząc, próbując się z jednej strony uwolnić od nadzoru ekspertów i ojczyźnianych zobowiązań, z drugiej zaś pracując literacko na wizerunek wieszczki. Konopnicka nie pozwalała się nawet fotografować, pisane przez siebie listy nakazywała niszczyć adresatom, chciała mieć kontrolę nad wszystkim, co było z nią kojarzone. Ten starannie wypracowany wizerunek musiał pochłaniać ogromne ilości czasu i kosztować wiele siły twórczej.

Spektakl „O mężnym Pietrku i sierotce Marysi. Bajka dla dorosłych” jest fantazją na temat Konopnickiej, która wyrywa się wizerunkom i oczekiwaniom – poprzez eksperyment sprawdza, z jakich pragnień, celów i postaw się składa. Odtwarza te spalone listy, te notatki na marginesie, te przemilczane dekady spędzone pod rękę z Marią Dulębianką, zwaną przez nią „Pietrkiem z powycieranymi łokciami”. Ile było (i jest) takich par „przyjaciółek”, „ciotek”, „sióstr” we wsiach i miasteczkach? Par, które o swojej miłości nie mogły nawet szeptać, bo nie miały słów, obrazów i pojęcia, że we wsi obok żyją ich odbicia? Ile zapomnianych, przemilczanych pocałunków, wzruszeń, wspólnych podróży i towarzyszenia w odchodzeniu, których już nigdy nikt nie opowie? Ile pustych domków, w których mieszkały takie pary dziewcząt, kobiet?

Czy Konopnicka może być patronką takich cichych, zapomnianych miłości?

Ważne informacje:
# spektakl przeznaczony dla osób dorosłych.

Bilety w cenach:
# I strefa 80 PLN normalny;
# II strefa 70 PLN normalny;
# I strefa 60 PLN ulgowy;
# II strefa 50 PLN ulgowy;
# Grupy powyżej 15 osób 40 PLN. Bilet dla opiekuna Grupy 5 PLN.

Szczegóły

Data:
4 listopada 2018
Czas:
19:00 - 20:30
Koszt:
50zł - 80zł
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/482260118921062/

Miejsce

Teatr Polski w Poznaniu
ul. 27 Grudnia 8/10
Poznań, Polska
Strona internetowa:
http://teatr-polski.pl

Organizator

Teatr Polski w Poznaniu
Telefon:
+48 61 852 56 28
Strona internetowa:
http://teatr-polski.pl