Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Ogólnopolska Konferencja Naukowa: Polskość jedna czy trzy? – zgłoszenia wystąpień do 7 października

7 października 2018 @ 08:00 - 17:00

Szanowni Państwo!
Zapraszamy do wzięcia udziału w konferencji pt.: „Polskość jedna czy trzy? Echa zaborów u progu odzyskania niepodległości oraz współcześnie”, która odbędzie się w dniach 29 – 30 listopada 2018 roku na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W tym roku mija równe stulecie od czasu, kiedy państwo polskie, po 123 latach zaborów, odzyskało należną mu niepodległość. Przez blisko półtora wieku trzej zaborcy zarządzali terenami byłej I Rzeczypospolitej według własnych, odrębnych wzorców – różniąc się językiem, kulturą, prawem, aparatem administracji, systemem oświaty czy walutą, Wydarzenia roku 1918 dały temu kres, kładąc jednocześnie podwaliny pod nową, jednoczącą się Polskę.
Jak porozbiorowa myśl polityczna odnosiła się do problematyki odzyskania niepodległości? Czy w Wielkopolsce rozumiano i definiowano polskość tak samo, jak w Królestwie Polskim, bądź w Galicji? W jaki sposób zabory zdeterminowały podejście do partycypacji w życiu publicznym, czy spraw takich jak edukacja, język, literatura?
Echa zaborów da się słyszeć po dziś dzień. Tym bardziej nie ulega więc wątpliwości, że dwanaście dekad obcego panowania ze szczególną mocą odcisnęło się w świadomości pokoleń pamiętających zarówno zabory, jak i wychowanych już w wolnej Polsce.
Podczas konferencji zamierzamy skupić się na myśli politycznej, kwestiach tożsamościowych oraz sprawach społecznych. Chcemy dokonać swoistej introspekcji – szukając odpowiedzi na pytania, dotyczące wpływu zaborów na proces kształtowania się niepodległego państwa, a także teraźniejszość – spytać jednocześnie: „Ile historii jest w nas?”.
______________________________________________

Organizatorem Konferencji jest Sekcja Myśli i Kultury Politycznej, przy Studenckim Kole Naukowym Historyków w Instytucie Historii UAM.

Uprzejmie informujemy, że zgłoszenia przyjmujemy tylko poprzez formularz dostępny do pobrania na stronie internetowej konferencji: https://echazaborowuam.wixsite.com/echa-zaborow
Termin wysyłania zgłoszeń mija 7 października 2018.

Zależy nam na interdyscyplinarnym podejściu do tematu, dlatego do udziału w konferencji zapraszamy studentów i doktorantów, reprezentujących różne kierunki studiów (historii, historii sztuki, socjologii, kulturoznawstwa, filologii, filozofii, prawa etc.)
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do selekcji referatów.

Czas wystąpienia: 20 minut. W każdym panelu jest przewidziany czas na dyskusję.
Opłata konferencyjna wynosi 70 zł.
Numer konta zostanie podany w osobnym komunikacie.

​Po konferencji przewidywane jest wydanie monografii. Do publikacji zakwalifikują się najlepsze referaty. Oceniać je będzie Komitet Naukowy Konferencji.
_______________________________________________

Proponowana tematyka referatów:
– polska myśl polityczna w okresie zaborów
– polskie partie w kulturze politycznej państw zaborczych
– przemiany w strukturze społecznej
– kształtowanie się tożsamości narodowej pod zaborami
– wpływ zaborów na kultury regionalne
– literatura i sztuka wobec zaborów oraz odzyskania niepodległości
– Kościół katolicki i inne związki wyznaniowe wobec sprawy polskiej
– kultura i dziedzictwo prawne
– zmiany gospodarcze, kultura pracy
– samorząd terytorialny
– partycypacja społeczeństwa w życiu publicznym
– model rodziny, rola kobiet
– edukacja i wychowanie
– wojskowość
– architektura, urbanizacja
– kwestie językowe

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej konferencji, gdzie znajdą Państwo wszelkie niezbędne informacje: https://echazaborowuam.wixsite.com/echa-zaborow

Szczegóły

Data:
7 października 2018
Czas:
08:00 - 17:00
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
https://echazaborowuam.wixsite.com/echa-zaborow

Miejsce

Zgłoszenia internetowe

Organizator

Sekcja Myśli i Kultury Politycznej
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/sekcjamikp/