Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Przemilczane. Spotkanie autorskie z dr Joanną Ostrowską

7 grudnia 2018 @ 18:00 - 20:00

Darmowy

Stowarzyszenie Miasteczko Poznań i Stowarzyszenie Łazęga Poznańska zapraszają na spotkanie z dr Joanną Ostrowską, które odbędzie się 7 grudnia o godz. 18.00 w atelier Stowarzyszenia Łazęga Poznańska przy ul. Św. Marcin 75. Rozmowę poprowadzi dr Maciej Duda.

„Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej” (Wydawnictwo Marginesy) jest pierwszą w Polsce książką poświęconą w całości przemocy seksualnej w okresie wojny. Jej bohaterki – seksualne pracownice przymusowe – nie pozostawiły po sobie świadectw, a ich cierpienie pozostało niewypowiedziane. Książka Joanny Ostrowskiej przywraca, na ile to możliwe, pamięć o ich cierpieniach, także powojennych, gdy zmuszane do prostytucji kobiety oskarżano o kolaborację i publicznie golono im głowy.

– Autorka, przełamując wielkie trudności, pokazuje, że zorganizowana prostytucja była fragmentem hitlerowskiej machiny prowadzenia walki i panowania nad podbitymi krajami – napisał prof. Marcin Kula. – Naczelne Dowództwo Wehrmachtu (!) w środku wojny (!) zajmowało się domami publicznymi, prezerwatywami i tak dalej. Hitler chciał (i był w stanie) zorganizować wszystko. Jego system był połączeniem obsesji seksualnej ze zmodernizowaną, nowoczesną biurokracją.

Książkę będzie można kupić w promocyjnej cenie podczas spotkania.

Joanna Ostrowska (ur. 1983) – doktor nauk humanistycznych. Wykładała m.in. w Katedrze Judaistyki UJ, na Gender Studies UW i na Studiach polsko-żydowskich IBL PAN. Zajmuje się tematem zapomnianych ofiar nazizmu. Krytyczka filmowa i selekcjonerka Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Pracowała jako dramaturżka przy spektaklach teatralnych Małgorzaty Wdowik i Marty Ziółek. Obecnie studiuje również hebraistykę na Wydziale Orientalistycznym UW. Mieszka w Warszawie.

Spotkanie w ramach projektu „Otwarta Żydowska” współfinansowanego z budżetu miasta Poznania.
#poznańwspiera

Szczegóły

Data:
7 grudnia 2018
Czas:
18:00 - 20:00
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie Categories:
,
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/181262576153867/

Miejsce

Atelier WIMAR Stowarzyszenie Łazęga Poznańska
Święty Marcin 75
Poznań, 61-717 Polska

Organizatorzy

Łazęga Poznańska
Miasteczko Poznań