Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Rewolucja na bocznym torze

17 maja 2018 @ 18:00 - 20:00

Spotkanie z cyklu Dialogowanie historyków sztuki i artystów

prowadzenie: Magdalena Radomska, Anna Baumgart

Dialogowanie historyków sztuki i artystów to cykl spotkań prowadzonych przez pracowników Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i zaproszonych przez nich artystów. Tematy poszczególnych spotkań – nawiązujące do programu aktualnych wystaw w Galerii Miejskiej Arsenał – stanowią punkt wyjścia do rozmowy o sztuce, wystawiennictwie czy krytyce, w której istotną rolę odgrywa skonfrontowanie dwóch perspektyw patrzenia, rozumienia i mówienia o sztuce – historyków sztuki i artystów. Tym razem rozmawiać będą Magdalena Radomska i Anna Baumgart.

Rozmowa poświęcona będzie praktyce i historii przeplatania się dyskursów rewolucyjnych z dyskursami artystycznymi, w kontekście pięćdziesiątej rocznicy wydarzeń 1968 roku. Poruszony zostanie problem istnienia tradycji owego splotu, potencjalnego rezerwuaru obrazów, słownika buntu i – z drugiej strony – performatywności rewolucyjnego czynu. Istotna będzie kwestia marksistowskiej proweniencji języka rewolucji i wzajemnej relacji rozmaitych dyskursów rewolucyjnych – Wiosny Ludów, rewolucji październikowej, 1968 roku. Dyskutowany będzie zmienny geograficzno-polityczny kontekst konstytuujący ową tradycję, wreszcie kondycja i status kontrkultury oraz potencjał sztuki jako narzędzia antykapitalistycznego oporu.

Magdalena Radomska – ukończyła historię sztuki i filozofię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2008 roku obroniła rozprawę doktorską pod kierunkiem profesora Piotra Piotrowskiego. Identyfikuje się jako postmarksistowska historyczka sztuki, zainteresowania badawcze koncentrująca z jednej strony na sztuce Europy Środkowo-Wschodniej, komunistycznej i postkomunistycznej, z drugiej – na filozofii marksizmu i postmarksizmu. W 2012 roku rozpoczęła studia doktoranckie w Instytucie Filozofii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie pisze rozprawę doktorską z postmarksizmu. Od 2009 r. pracuje w Instytucie Historii Sztuki, w Zakładzie Historii Sztuki Nowoczesnej na stanowisku adiunkta.

Anna Baumgart – artystka sztuk wizualnych. Tworzy prace wideo, rzeźby, instalacje, fotografie, performansy. Studiowała na Wydziale Rzeźby PWSSP w Gdańsku, dyplom uzyskała w roku 1994. W latach 1994-96 współtworzyła gdańską Galerię Delikatesy Awangardy, Forum Sztuki Współczesnej Galeria Gazownia, realizowała projekt Salon Sztuki Wideo. W 1994 roku utworzyła (z Norbertem Walczakiem) grupę artystyczną Ogon żółwia, a w 1998 powołała Biuro Inicjatyw Twórczych. Wraz ze Zbigniewem Liberą założyła kawiarnię artystyczną Cafe Baumgart/Libera (później Cafe Baumgart) przy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Od roku 2005 związana z warszawską galerią lokal_30.

Szczegóły

Data:
17 maja 2018
Czas:
18:00 - 20:00
Wydarzenie Categories:
,
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/201679237302572/

Miejsce

Galeria Miejska Arsenał
Stary Rynek 6
Poznań, Wielkopolskie 61-772 Poland
Strona internetowa:
http://www.arsenal.art.pl

Organizatorzy

Instytut Historii Sztuki UAM
Galeria Miejska Arsenał