Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Służące do wszystkiego. Spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak

10 grudnia 2018 @ 18:00 - 19:30

ZAMEK CZYTA
„SŁUŻĄCE DO WSZYSTKIEGO”. SPOTKANIE Z JOANNĄ KUCIEL-FRYDRYSZAK
Prowadzenie: Agnieszka Gajewska
10.12.2018 g. 18 Scena Nowa / wstęp wolny
Współpraca: Wydawnictwo Marginesy

Polskie „białe niewolnice” – zapomniana grupa kobiet z najniższej warstwy społecznej z pierwszej połowy XX wieku: niedoceniona, wykorzystywana, upokarzana i przemilczana do dziś. Wiejskie dziewczęta zaczynające służbę najczęściej w wieku lat piętnastu. Pozbawione prawa do urlopu i wypoczynku, na nogach od świtu do nocy. Zarabiające grosze.
Zaglądamy do ich kuchennych nyż w eleganckich kamienicach i patrzymy, co robią, gdy mają wychodne, obserwujemy je przy pracy i w sytuacji molestowania, wykorzystywania, a także wtedy, gdy muszą oddać swoje często nieślubne dzieci. Ale praca służącej to mimo wszystko awans i dotknięcie lepszego świata. Dla niektórych służba stanie się epizodem. Inne w rodzinie chlebodawców znajdą przyjaciół i opiekunów.
Pierwsza w naszym kraju książka, która opowiada o losach kobiet pracujących w Polsce w charakterze służących. To także opowieść o potrzebie dominacji lepiej urodzonych nad biedakami, o różnicach klasowych, tarciach i o zmieniającym się społeczeństwie.

JOANNA KUCIEL-FRYDRYSZAK – absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, dziennikarka. Autorka biografii „Słonimski. Heretyk na ambonie”, nominowanej w najważniejszych konkursach na Historyczną Książkę Roku – im. K. Moczarskiego i O. Haleckiego, oraz bestsellerowej biografii Kazimiery Iłłakowiczówny „Iłła” (2017), nominowanej do Nagrody im. Józefa Łukaszewicza.

Szczegóły

Data:
10 grudnia 2018
Czas:
18:00 - 19:30
Wydarzenie Categories:
,
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/368271027251162/

Miejsce

Centrum Kultury ZAMEK
ul. Św. Marcin 80/82
Poznań, Poland
Telefon:
+ 48 61 64 65 271
Strona internetowa:
www.ckzamek.pl

Organizatorzy

Zamek Czyta
Centrum Kultury Zamek