Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wolność – historie wewnętrzne. Warsztaty dla nauczycieli

29 października 2018 @ 16:00 - 17:30

WOLNOŚĆ TO DOPIERO POCZĄTEK
„WOLNOŚĆ – HISTORIE WEWNĘTRZNE”. WARSZTATY DLA NAUCZYCIELEK I NAUCZYCIELI (klas VI-VIII i szkół średnich)
Prowadzenie: Joanna Roszak
29.10.2018 g. 16 Sala Wystaw / wstęp: https://odnpoznan.pl/produkt,pl,warsztaty-metodyczne,665.html
Współpraca: Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu

Podczas warsztatów zaproponujemy pomysł na przeprowadzenie lekcji w przestrzeni prezentowanej w Centrum Kultury „Zamek” wystawy „Wolność to dopiero początek”. Wystawa przybliża 12 postaci – społeczników, którzy tuż po odzyskaniu niepodległości skupili się na budowaniu idei wspólnoty, dbającej o równość szans wszystkich obywateli, a przed wszystkim na udzielaniu wsparcia najsłabszym. Wszyscy wpłynęli na swoją epokę. Różnili się od siebie pochodzeniem, zainteresowaniami, wykształceniem, pozycją społeczną i poglądami. Jednak łączyła ich pasja: chcieli zmieniać rzeczywistość, realizowali swoje koncepcje, nie wahali się wojować z normami kulturowymi. Nie obchodziły ich rygory obyczajowe. Byli niepokorni. Pochłaniały ich idee.
Mieli wiele do zrobienia. Realizowali swoje idee społecznikowskie – niektóre utopijne, inne pragmatyczne. Pragnęli zmienić sposób funkcjonowania szkół, fabryk, szpitali, a nawet sklepów. Planowali zbudować jasne mieszkania. Chcieli urealnić wizje literackie. Wierzyli, że jest to możliwe, skoro właśnie spełniły się marzenia o odzyskaniu niepodległości.

Zaproszenie do wzięcia udziału warsztatach kierujemy szczególnie do nauczycieli i nauczycielek: języka polskiego, etyki, wiedzy o społeczeństwie oraz wychowawców i wychowawczyń klas. Po warsztatach na www.ckzamek.pl opublikujmy scenariusz lekcji.

JOANNA ROSZAK – doktor nauk humanistycznych, nauczycielka dyplomowana z wieloletnim stażem, uczy języka polskiego w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu. Adiunkt w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, poetka i inicjatorka wielu innowacyjnych akcji dla młodzieży szkolnej (w 2017 r. m.in. konkurs dla młodzieży szkolnej Wielkopolski „Narysujmy pokój. Wiersze w komiksie”, „Pokaż metkę: wołanie o sprawiedliwy handel”). Współfundatorka i wiceprezeska Fundacji Józefa Rotblata. Ostatnio wydała „Miejsce i imię. Poeci niemieckojęzyczni żydowskiego pochodzenia” oraz „Słyszysz? Synagoga. Wychodząc spod poznańskiej synagogi przy Wronieckiej”. Dwukrotnie wyróżniona w ramach Nagrody im. Ireny Sendlerowej dla nauczycieli, którzy naprawiają świat (2016, 2017). Propagatorka edukacji na rzecz pokoju.

Szczegóły

Data:
29 października 2018
Czas:
16:00 - 17:30
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/342335169659749/

Miejsce

Centrum Kultury ZAMEK
ul. Św. Marcin 80/82
Poznań, Poland
Telefon:
+ 48 61 64 65 271
Strona internetowa:
www.ckzamek.pl

Organizatorzy

Centrum Kultury Zamek
Zamek Czyta