Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Zamek z Książek: spotkanie z J. Czeczott i A. Dziewit-Meller

13 czerwca 2018 @ 18:00 - 19:30

ZAMEK Z KSIĄŻEK: RODZI SIĘ RODZIC
DZIEWCZYNKI MAJĄ MOC! Spotkanie z Joanną Czeczott, wicenaczelną dwumiesięcznika „Kosmos dla dziewczynek” oraz Anną Dziewit-Meller, autorką książek „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” oraz Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy”
Prowadzenie: Marta Kowerko-Urbańczyk, Natalia Szenrok-Brożyńska

Porozmawiajmy o dziewczynkach. Boom na literaturę i kulturę skierowaną do nich trwa od pewnego czasu, a rok 2017 przyniósł wysyp publikacji o mocnych, inspirujących kobiecych bohaterkach, które odważnie wchodzą w polemikę z popkulturowymi stereotypami i przeświadczeniem, że są sprawy nie-dla-dziewczynek. Opublikowano kilka znaczących pozycji polskich i tłumaczonych, spośród których wybieramy czasopismo „Kosmos dla dziewczynek” i książki Anny Dziewit-Meller jako najbardziej reprezentatywne zjawiska. Cztery numeru „Kosmosu dla dziewczynek” – przełomowego czasopisma świadomie grającego z różową konwencją, zawiera ogrom treści: wywiadów, opowiadań, artykułów, komiksów, w których młode czytelniczki znajdą mnóstwo niestereotypowych przekazów. Każdy numer dwumiesięcznika ma inny motyw przewodni – pierwszy – MOC, drugi – PREZENT, trzeci – DZIELENIE i czwarty – MAMY, w każdym znajdą się teksty ważnych twórczyń/twórców (m.in. Zofii Staneckiej, Justyny Bednarek czy Marcina Wichy) oraz ilustracje znakomitych autorek (m.in. Emilii Dziubak, Marianny Oklejak czy Katarzyny Bogdańskiej).
Anna Dziewit-Meller w fabularyzowanym zbiorach (w czerwcu ukaże się druga książka w serii „Podróże w spódnicy”) krótkich szkiców biograficznych (pięknie zilustrowanych przez Joannę Rusinek) wybiera polskie kobiece bohaterki z różnych epok: od Świętosławy, poprzez Izabelę Czartoryską, Marię Komornicką, Simonę Kossak, Stefanię Wilczyńską i Ireną Sendlerową aż do Wandy Rutkiewicz. Dzieli je bardzo dużo, ale łączy – duch sprawstwa! Tę podróż w czasie scala fikcyjna narracja Henryki Pustowójtówny, bohaterki powstania styczniowego. „Odważne i mądre dziewczyny – takie jak ty i Twoje koleżanki! – mają miejsce w historii” – mówi Henryka wprost do ucha małej czytelniczki.
Przed nami rewolucja dziewcząt. Co z tego wyniknie?

13.06.2018 g. 18 Scena Nowa / wstęp wolny

Szczegóły

Data:
13 czerwca 2018
Czas:
18:00 - 19:30
Wydarzenie Categories:
,
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/326902307835873/

Miejsce

Centrum Kultury ZAMEK
ul. Św. Marcin 80/82
Poznań, Poland
Telefon:
+ 48 61 64 65 271
Strona internetowa:
www.ckzamek.pl

Organizatorzy

Centrum Kultury Zamek
Zamek Czyta