Herstorie

Herstorie to opowieści pisane z punktu widzenia kobiet, o kobietach. Poniżej przedstawiamy osoby, inicjatywy i instytucje oraz publikacje, które przywracają pamięć o poznańskich kobietach – lokalnych bohaterkach, które przeszły do historii miasta, regionu, historii Polski oraz o bohaterkach domowych – naszych prababkach, ich matkach i ciotkach, których praca i życia zostawiły ślad w Poznaniu i w Wielkopolsce.

Przedruk artykułu Jarosława Urbańskiego, który ukazał się w 8 numerze “Przeglądu Anarchistycznego” oraz na stronie rozbrat.org  w 2011 roku. 

Początki radykalnego zawodowego ruchu kobiecego w Wielkopolsce

Jarosław Urbański 

Jarosław Urbański jest socjologiem i działaczem społeczno-politycznym, związanym ze środowiskiem poznańskiego Rozbratu i Federacją Anarchistyczną. Działacz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza. Autor książek: „Globalizacja a konflikty lokalne” (2002), „Odzyskać miasto. Samowolne osadnictwo, skłoting i anarchitektura” (2005), „Prekariat i nowa walka klas” (2014).

(Fragment) Wielkopolski ruch kobiecy na początku XX wieku wydają się charakteryzować dwie odrębne tendencje. Jedna, nakazywała działaczkom zachować spójność ruchu, co czasami przybierało postać próby jego organizacyjnej monopolizacji. Z drugiej strony, ruch był podzielony na wiele, często zwalczających się tendencji społeczno-politycznych. Obok nurtu socjalnego i emancypacyjnego w wielkopolskim ruchu kobiecym, istniał także nurt stricte narodowy, którego animatorkami były przeważnie przedstawicielki elit ziemiańskich. Uważały one, że najważniejszym zadaniem ruchu kobiecego jest obrona szeroko rozumianej polskości i praw polityczno-kulturowych Polaków w zaborze pruskim, w tym także obrona wartości katolickich. Tak „skrojony” zakres programowy ruchu nie mógł zadowolić kobiet pracujących, związanych z poznańskim drobnomieszczaństwem i włościaństwem. Wprawdzie i w tym przypadku eksponowano kwestie narodowe i religijne, ale dostrzegano także wagę problematyki pracy i wszechstronnego rozwoju gospodarczego. Czytaj cały artykuł >>>

 

Entuzjastki pedagogiki i edukacji

KALENDARZ / 2017-2018

 

“Pisać historię kobiet, to przerwać okrywające je milczenie”
Michelle Perrot

“Entuzjastki pedagogiki i edukacji”, to projekt zrealizowany przez Koło Naukowe Edukacji Równościowej “Emancypacja” pod kierownictwem dr Iwony Chmury-Rutkowskiej oraz dr hab. Edyty Głowackiej-Sobiech, prof. UAM – przy wsparciu i życzliwości Dziekan Pedagogika UAM WSE Poznań Poznań Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – prof. dr hab. Agnieszki Cybal-Michalskiej.

Więcej o projekcie i karty z kalendarza >>>

Dzikhi Bit / 2018

Poniższe artykuły pochodzą z publikacji
 “Dzikhi Bit. Dziedzictwo, interpretacja, kultura, historia.
Nieregularnik Bramy Poznania i Traktu Królewsko-Cesarskiego“.

Publikacja dostępna jest w formie papierowej w Bramie Poznania.

www.bramapoznania.pl
www.facebook.com/bramapoznania
www.trakt.poznan.pl
www.facebook.com/trakt.poznan

 

BEZ KOMPROMISÓW! JULIA WOYKOWSKA W XIX-WIECZNYM POZNANIU

MICHAŁ KĘPSKI: Dziewiętnastowieczny Poznań kojarzony jest najczęściej z doświadczeniem pracy organicznej, choć był to okres bardzo dynamiczny, w którym znajdujemy wiele intrygujących postaw, dokonań i pomysłów. Jak na tym wielobarwnym tle ówczesnej Wielkopolski sytuuje się postać Julii Woykowskiej?

LUCYNA MARZEC: Julia Woykowska była aktywna w jednym z najgorętszych okresów Poznania, w czasie Wiosny Ludów, bardzo dynamicznym politycznie i społecznie. Jego dynamikę można by rozpisać na (…)

Czytaj dalej >>>

 

CZY BYŁY KOBIETY? O miejscu kobiet w historii.

Anka Gruszka, CTK TRAKT

Przeglądając podręczniki historii, książki, czasopisma i przewodniki turystyczne, można odnieść wrażenie, że w przeszłości świat zaludniali głównie mężczyźni. Mężczyźni dzierżyli władzę, mężczyźni prowadzili wojny, mężczyźni doprowadzali do ich końca i pokoju, ale też tylko oni w wojnach brali udział. Rozwój przemysłowy i ekonomiczny, ale też najważniejsze (o ile nie wszystkie!) odkrycia to zasługa mężczyzn.

Czytaj dalej >>>

ŚRÓDCZANKI

Mikołaj Pukianiec, CTK TRAKT

Śródecka historia kobiet wciąż czeka na swoje odkrycie. W ostatnich latach wiele pisało się o dziejach Śródki, lecz wciąż brakuje zwrócenia uwagi na rolę, jaką w przeszłości odgrywały kobiety. Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele, choć największym wyzwaniem dla badaczy jest bark źródeł w pełni oddający zaangażowanie kobiet w życie codzienne miasteczka, a następnie dzielnicy Poznania.

Czytaj dalej >>>

Bloomerki – damskie reformy, symbol wolności, grupa rekonstrukcji herstorycznej?

Więcej w wywiadzie z Katarzyną Walą >>>

Zdjęcie: Collection Jules Beau. Photographie sportive] : T. 4. Années 1896 et 1897 / Jules Beau : F. 15v. Marie Tual;

Poznański Szlak Kobiet

– premiera nowej ścieżki zwiedzania Traktu Królewsko-Cesarskiego.

Od 7 kwietnia zwiedzać będzie można Poznań szlakiem kobiet. O tym jak projekt powstał i dlaczego jest tak bardzo potrzebny w Poznaniu rozmawiamy z Michałem Hirschem, Marcinem Słomińskim z CTK Trakt.

Więcej >>>

O poznaniankach napisano niewiele, one same czasem sięgały po pióro, by uwiecznić wspomnienia, nie tylko osobiste ale i te dotyczące historii i miasta. Herstorie poznanianek – bohaterek, dzielnych wojowniczek, wpływowych żon czy pracowitych matek i mieszczanek pozwalają przyjrzeć się życiu kobiet, które walczyły o swoje prawa i swoją wolność.

Publikacje o poznaniankach >>>