Herstorie

Herstorie to opowieści pisane z punktu widzenia kobiet, o kobietach. Poniżej przedstawiamy osoby, inicjatywy i instytucje oraz publikacje, które przywracają pamięć o poznańskich kobietach – lokalnych bohaterkach, które przeszły do historii miasta, regionu, historii Polski oraz o bohaterkach domowych – naszych prababkach, ich matkach i ciotkach, których praca i życia zostawiły ślad w Poznaniu i w Wielkopolsce.

Entuzjastki pedagogiki i edukacji

KALENDARZ / 2017-2018

 

“Pisać historię kobiet, to przerwać okrywające je milczenie”
Michelle Perrot

“Entuzjastki pedagogiki i edukacji”, to projekt zrealizowany przez Koło Naukowe Edukacji Równościowej “Emancypacja” pod kierownictwem dr Iwony Chmury-Rutkowskiej oraz dr hab. Edyty Głowackiej-Sobiech, prof. UAM – przy wsparciu i życzliwości Dziekan Pedagogika UAM WSE Poznań Poznań Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – prof. dr hab. Agnieszki Cybal-Michalskiej.

Więcej o projekcie i karty z kalendarza >>>

Dzikhi Bit / 2018

Poniższe artykuły pochodzą z publikacji
 “Dzikhi Bit. Dziedzictwo, interpretacja, kultura, historia.
Nieregularnik Bramy Poznania i Traktu Królewsko-Cesarskiego“.

Publikacja dostępna jest w formie papierowej w Bramie Poznania.

www.bramapoznania.pl
www.facebook.com/bramapoznania
www.trakt.poznan.pl
www.facebook.com/trakt.poznan

 

BEZ KOMPROMISÓW! JULIA WOYKOWSKA W XIX-WIECZNYM POZNANIU

MICHAŁ KĘPSKI: Dziewiętnastowieczny Poznań kojarzony jest najczęściej z doświadczeniem pracy organicznej, choć był to okres bardzo dynamiczny, w którym znajdujemy wiele intrygujących postaw, dokonań i pomysłów. Jak na tym wielobarwnym tle ówczesnej Wielkopolski sytuuje się postać Julii Woykowskiej?

LUCYNA MARZEC: Julia Woykowska była aktywna w jednym z najgorętszych okresów Poznania, w czasie Wiosny Ludów, bardzo dynamicznym politycznie i społecznie. Jego dynamikę można by rozpisać na (…)

Czytaj dalej >>>

 

CZY BYŁY KOBIETY? O miejscu kobiet w historii.

Anka Gruszka, CTK TRAKT

Przeglądając podręczniki historii, książki, czasopisma i przewodniki turystyczne, można odnieść wrażenie, że w przeszłości świat zaludniali głównie mężczyźni. Mężczyźni dzierżyli władzę, mężczyźni prowadzili wojny, mężczyźni doprowadzali do ich końca i pokoju, ale też tylko oni w wojnach brali udział. Rozwój przemysłowy i ekonomiczny, ale też najważniejsze (o ile nie wszystkie!) odkrycia to zasługa mężczyzn.

Czytaj dalej >>>

ŚRÓDCZANKI

Mikołaj Pukianiec, CTK TRAKT

Śródecka historia kobiet wciąż czeka na swoje odkrycie. W ostatnich latach wiele pisało się o dziejach Śródki, lecz wciąż brakuje zwrócenia uwagi na rolę, jaką w przeszłości odgrywały kobiety. Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele, choć największym wyzwaniem dla badaczy jest bark źródeł w pełni oddający zaangażowanie kobiet w życie codzienne miasteczka, a następnie dzielnicy Poznania.

Czytaj dalej >>>

Bloomerki – damskie reformy, symbol wolności, grupa rekonstrukcji herstorycznej?

Więcej w wywiadzie z Katarzyną Walą >>>

Zdjęcie: Collection Jules Beau. Photographie sportive] : T. 4. Années 1896 et 1897 / Jules Beau : F. 15v. Marie Tual;

Poznański Szlak Kobiet

– premiera nowej ścieżki zwiedzania Traktu Królewsko-Cesarskiego.

Od 7 kwietnia zwiedzać będzie można Poznań szlakiem kobiet. O tym jak projekt powstał i dlaczego jest tak bardzo potrzebny w Poznaniu rozmawiamy z Michałem Hirschem, Marcinem Słomińskim z CTK Trakt.

Więcej >>>

O poznaniankach napisano niewiele, one same czasem sięgały po pióro, by uwiecznić wspomnienia, nie tylko osobiste ale i te dotyczące historii i miasta. Herstorie poznanianek – bohaterek, dzielnych wojowniczek, wpływowych żon czy pracowitych matek i mieszczanek pozwalają przyjrzeć się życiu kobiet, które walczyły o swoje prawa i swoją wolność.

Publikacje o poznaniankach >>>