Izabela Bartnicka | 7 pytań o…

IZABELA BARTNICKA
Związana z działalnością ubezpieczeniową od 20 lat, topowy Menedżer Zespołu Sprzedaży. Doceniana za wiedzę branżową, umiejętności menedżerskie i szkoleniowe oraz niewyczerpany potencjał. Uhonorowana certyfikatem Limra International. Została utytułowana Najlepszym Menedżerem Zespołu Sprzedaży Ubezpieczeń w Polsce roku 2014 według konkursu Polish National Sales Awards, nagradzającego najlepsze praktyki sprzedażowe oraz doskonałą etykę pracy.
www.facebook.com/IzabelaBartnickaAviva/
 1. Czy Polka to wciąż “Matka Polka”? Jakie jesteśmy?
 2. „Matka Polka” w moim odczuciu to kobieta w pełni poświęcająca się obowiązkom domowym. Przez lata rola kobiety ograniczała się tylko i wyłącznie do opieki nad domem i dziećmi. W Polsce ten schemat podtrzymywany był bardzo długo jednakże w moim odczuciu obraz kobiety w społeczeństwie diametralnie się zmienia. Obecnie możemy obserwować jak kobiety przełamują bariery mentalne związane z degradowaniem do wyłącznie funkcji matki. Współcześnie oprócz wychowywania dzieci kobiety realizują się na wielu płaszczyznach. Osobiście z dużym sukcesem łącze role matki z rolą aktywnej zawodowo kobiety. W wychowywaniu dzieci skupiam się przede wszystkim na kształtowaniu ich jako ludzi, a nie tylko i wyłącznie na funkcji matki-opiekunki. Staram się świadomie wpływać na kształtowanie ich jako ludzi. Wiem, że częściową opiekę nad nimi są w stanie zapewnić i co ważne czerpać przy tym olbrzymią radość dziadkowie, pedagodzy czy też opiekunowie. Staram się być z nimi i wspierać ich w najważniejszych dla nich chwilach. Połączenie roli matki i roli w moim przypadku menedżerki 21-osobowego zespołu daje mi olbrzymią satysfakcję. Mam poczucie, że wykorzystuję każdy dzień w 100%. Łączenie tych dwóch ról wymaga ode mnie doskonałej organizacji swojego czasu. Jestem pewna, że kobieta spełniona to najlepszy materiał na matkę. Uważam, że związku z możliwościami jakie współczesna kobieta posiada wiążą się liczne oczekiwania ze strony społeczeństwa. Dlatego chcąc być spełnioną mamą nie bójmy się korzystać ze wsparcia i nie wstydźmy się prosić o pomoc. Jesteśmy wielozadaniowe, odpowiedzialne za tysiące spraw – zachowanie balansu i zdroworozsądkowego podejścia do życia jest koniecznością każdej kobiety. Korzystajmy ze wsparcia i organizujmy swój czas możliwie jak najlepiej by móc czerpać z życia zarówno rodzinnego jak i zawodowego pełnymi garściami.
  1. Jaka jest pozycja kobiet w dziedzinie, którą się Pani zawodowo zajmuje?
  Jestem Menedżerką Zespołu Sprzedażowego w branży ubezpieczeniowej. Na stanowiskach menedżerskich średniego szczebla jest bardzo dużo kobiet. Być może specyfika pracy, dynamika z nią związana czy też konieczność realizacji wielu zadań przy zachowaniu dbałości co do najdrobniejszych szczegółów powoduje, że kobiety odnajdują się w tej branży. Wiele z nich to mamy doskonale łączące świat pracy ze światem rodzinnym. Możliwość pracy zdalnej czy też nienormowany czas pracy to warunki w moim odczuciu idealne dla kobiet wychowujących dzieci. Takie możliwości daje nam firma, w której pracujemy. Sama jako menedżerka staram się z dużą wyrozumiałością i empatią rozważać sprawy kobiet w moim zespole. Z własnego doświadczenia wiem jak nieprzewidywalne potrafi być życie matki. Pomimo, że kobiety nie zajmują najwyższych stanowisk nasz głos jest bardzo istotny i znaczący dla reprezentowanej przez mnie branży.
  1. Co znaczy dla Pani pojęcie “feminizm”?
  Feminizm, czyli świadome egzekwowanie swoich praw przez kobiety. Dążenie do uzyskania równości jest szalenie istotne z punktu widzenia sytuacji kobiet w dziejach naszego kraju i świata. Osobiście mam to szczęście, że w moim najbliższym otoczeniu problem łamania praw kobiet bezpośrednio mnie nie dotyka. Niemniej jednak nie jestem obojętna na wydarzenia, które mają miejsce w Polsce i z dużym przerażeniem słucham wiadomości, które do mnie dochodzą.
  1. Gdzie, jako kobiety, jesteśmy 100 lat po uzyskaniu praw wyborczych?
  Dla mnie szklanka jest zawsze do połowy pełna więc wydaje mi się, że w porównaniu do kobiet na całym świecie Polki są stosunkowo daleko. Pomimo aktualnych wydarzeń społeczno-politycznych i coraz bardziej skutecznych prób gwałcenia naszych podstawowych praw i decydowania o nas – mamy głos. Nie zawsze tak silny i skuteczny, ale jednak mamy. Polki są świadome swoich praw, dlatego tak licznie zrzeszają się i wykorzystują swoje prawa do walki o siebie.
  1. Poznanianka, którą Pani podziwia, to…?  
  Są dwie poznanianki, które podziwiam. Jedna to Zofia Chołody, która wspiera kobiety zarówno w tematach osobistych jak i zawodowych. Od ponad 9 lat skupia przedsiębiorcze kobiety. Jest również finalistka plebiscytu Człowiek Roku 2016 organizowanego przez Głos Wielkopolski. Drugą poznanianką, którą podziwiam jest przedstawicielka świata kultury – Edyta Łukaszewska również wspaniała aktywistka. Z sukcesem kulturalnie aktywizuje młodzież, licznie nagradzana aktorka Teatru Nowego w Poznaniu. Z przyjemnością chodzę na wszystkie spektakle, w których Edyta gra. W osobistym kontakcie jest osobą otwartą, pełną energii, z którą chcę się spędzać czas.
  1. Ważne dla Pani miejsca w Poznaniu?
  Z dużym sentymentem spaceruję po parku Sołackim. Kiedyś spędzałam tam czas razem z moją babcią karmiąc kaczki. Obecnie w wolnych chwilach lubię odwiedzać to miejsce z moim mężem i dziećmi.
  1. Jaką radę dałaby Pani o połowę młodszej sobie?
  O połowie młodszej sobie doradziłabym aby korzystała z możliwości jakie daje jej życie. Realizowała swoje pasję i marzenia. Z pewnością spełniała swoje cele i przede wszystkim dbała o siebie.