Kamila Jakubowska-Banaszak – 7 pytań o…

KAMILA JAKUBOWSKA-BANASZAK
Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu, laureatka Kryształowego Serca Radcy Prawnego w roku 2017 za działalność pro bono, mediator sądowy przy Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Aktywnie działa na rzecz mediacji, propagując tę ideę w środowiskach prawniczych, przedsiębiorców oraz osób prywatnych.
Założycielka i Prezes Zarządu Stowarzyszenia 100 Kobiet Pomaga Poznań.
Kieruje się zasadą aby łączyć siły z innymi – wówczas efekty są fantastyczne!
Uwielbia wszelkie formy aktywności fizycznej, podróże i zapach kawy.
 1. Czy Polka to wciąż “Matka Polka”? Jakie jesteśmy?
 2. Większość kobiet, które znam to matki, zawsze zagonione. Ostatnio jedna z moich koleżanek podesłała znaleziony artykuł w sieci, na temat tego, jakie jesteśmy i czego od nas się wymaga. W skrócie: matka trójki dzieci udała się do lekarza, bo ma zaniki pamięci i trudności z koncentracją. Otrzymała zalecenie aby spać 8 godzin dziennie. Ma również bóle pleców, a więc ortopeda zalecił jej regularne ćwiczenia. Nauczyciel ze szkoły dzieci zalecił, aby monitorować je przy odrabianiu lekcji, oczywiście ona sama uczestniczy również w zajęciach sportowych dzieci. Jednemu z nich musi ponadto gotować w sposób specjalny, w każdym posiłku muszą znaleźć się świeże produkty, bez pustych kalorii i wypełniaczy. Mąż i starszy syn nie akceptują tzw. zdrowego jedzenia – dla nich gotuje coś innego. Eksperci ds. edukacji i psychologowie mówią jej, że z dzieckiem trzeba spędzać 30 minut dziennie, aby się harmonijnie rozwijało. Pediatra zaleca znaleźć chwilę na słońce i godzinę na świeżym powietrzu każdego dnia, bo to dobre dla naszego mózgu. Comiesięczne rachunki mówią, ze trzeba pracować cały czas. Specjalista ds. edukacji i rozwoju mówi, że najlepszym rozwiązaniem jest pozwolić dzieciom się ubrudzić w zabawie, bo to pozwala im odkrywać świat, nawet jeśli oznacza to także stertę prania. Specjalista ds. par zaleca romantyczną randkę z mężem lub wspólny wyjazd 1-2 razy w tygodniu. Kobiety sukcesu mówią jej aby inwestować we własna karierę, być na bieżąco i chodzić na kursy, a także aby zająć się przede wszystkim sobą. Psycholog także doradza aby znaleźć czas tylko dla siebie. I teraz szuka eksperta od czarów, by pokazał jak to wszystko zrobić w ciągu 24 godzin.My kobiety dużo od siebie wymagamy, chcemy być ekspertkami od wszystkiego, do tego rzadko która kobieta mówi (swojemu partnerowi, jeśli takiego ma) w czym może ją wyręczyć. Wiem po sobie – mężczyźni nie czytają w naszych myślach.
  1. Jaka jest pozycja kobiet w dziedzinie, którą się Pani zawodowo zajmuje?
  Pracuję w zawodzie radcy prawnego i mediatora sądowego. Są to dwa, częściowo różne, środowiska. Myślę, że łatwiej jest odnaleźć się kobiecie w środowisku mediatorów niż radców prawnych. Wielokrotnie rozmawiając z koleżankami słyszę, że nasza pozycja jest słabsza w stosunku do mężczyzn. Przebić tak naprawdę mogą się kobiety silne, mądre, dyspozycyjne czasowo, które wiedzą czego chcą. A facetom często uchodzi przeciętność.
  1. Co znaczy dla Pani pojęcie “feminizm”?
  Feminizm obecnie przechodzi drugą falę. Gdy ruch ten budził się, walczono o reformę prawa rodzinnego, prawa wyborczego i poprawę ekonomicznych warunków życia kobiet. Obecnie głównie poruszane wg mnie tematy to dążenie do równouprawnienia na rynku pracy, kwestie kobiecej seksualności i prawa do aborcji. Kobiety w ten sposób wyrażają swoją wolność – o to poczucie w mojej opinii chodzi.
  1. Gdzie, jako kobiety, jesteśmy 100 lat po uzyskaniu praw wyborczych?
  Ostatnio odpytywałam syna z historii i poruszyliśmy temat pozycji kobiet w XIX wieku, ich walki o uzyskanie praw wyborczych. Miejsce w którym jesteśmy to oczywiście duży krok naprzód. Kobiety są siłą, mamy w sobie niesamowity potencjał do wyrażania współczucia, empatii, wyrażenia siebie na wiele sposobów, stąd tyle różnorodności w nas, koloru. Tylko my tak potrafimy się jednoczyć. A jednak ciągle nasuwa mi się pytanie – dlaczego nadal musimy wychodzić na ulice?
  1. Poznanianka, którą Pani podziwia, to…?  
  Podziwiam każdą kobietę, szczególnie kobiety wychowujące dzieci, pracujące i potrafiące do tego znaleźć czas dla siebie.
  1. Ważne dla Pani miejsca w Poznaniu?
  Lubię aktywność fizyczną, przez co bardzo doceniam trasy wokół Rusałki i Strzeszyna. Otoczenie jezior i zapach lasu mają zawsze na mnie wspaniały wpływ i wtedy rodzą się moje pomysły.
  1. Jaką radę dałaby Pani o połowę młodszej sobie?
  Nigdy się nie poddawaj. Zaprzyjaźnij się ze sobą. Nie marnuj danego ci czasu.