O projekcie

ONEPoznań to JEDEN Poznań. ONE czyli My, które w nim żyjemy. Jeden Poznań i ONE, które budują w nim swoje własne historie, mówią donośnym głosem o swoich potrzebach, uczuciach, ideach, działaniach. One w Poznaniu to MY. I to kobiece MY będzie wybrzmiewać w Poznaniu w Roku 100-lecia Praw Kobiet na każdym kroku. Oddajemy kobietom głos, tworząc przyjazną przestrzeń dla wymiany myśli i informacji o (S)PRAWACH KOBIET.

ONEPoznań to platforma, stworzona specjalnie na obchody 100-lecia Praw Kobiet w Poznaniu, która podkreślać ma niepowtarzalność tego miasta, niepowtarzalność jego mieszkanek. ONEPoznań wyróżna kobiecy głos w istotnych społecznie, kulturowo i politycznie sprawach. Chcemy, by było to miejsce wymiany myśli i poglądów na tematy: bezpieczeństwa i ochrony kobiet, programów wsparcia społecznego, ich aktywności politycznej, projektów kulturalnych, artystycznych i ich odbioru.

ONEPoznań ma także profil informacyjny, prezentujemy wydarzenia związane z obchodami Roku Praw Kobiet, rekomendujemy oraz recenzujemy, zamieszczamy wywiady z ich twórcami oraz – docelowo – instrukcje, jak i gdzie zdobywać fundusze na projekty.

Na stronie znajdują się listy organizacji i NGO-sów zajmujących się prawami kobiet i sprawami kobiecymi. Pokazujemy sylwetki wybitnych, kreatywnych i aktywnych dzisiaj poznanianek, wydarzenia artystyczno-kulturalne autorstwa kobiet lub im poświęcone.

Założeniem platformy jest otwartość na wszystkie kobiety i na różnorodne, istotne dla nich zagadnienia. Wierzymy, że Poznań, jako miasto-matka tych obchodów i aktywności, ujawni się jako miejsce liczące się z prawami i sprawami wszystkich kobiet – młodych i starszych, aktywnych zawodowo i bezrobotnych, matek, partnerek i singielek.

Nie myślimy o rocznicy 100-lecia jako tylko o uroczystych obchodach historycznych wydarzeń, „akademii ku czci”. Myślimy o Roku Kobiet jako o czasie, gdy w Poznaniu tworzy się historia. To teraźniejszość, która szanując przeszłość i biorąc z niej lekcję, kieruje się w przyszłość. Nie jesteśmy tylko „elegancką wizytówką”, zależy nam na realnym kreowaniu zjawisk i wydarzeń. W Poznaniu, w roku 100-lecia Praw Kobiet, ma być o kobietach głośno.

Zapraszamy do aktywnego włączenia się w wydarzenia jubileuszowego Roku wszystkie kobiety, które chcą zwrócić uwagę na bliskie im sprawy, na swój projekt, dyskutować, wyrazić swoją opinię.