Kampanie miasta

MAMY to w CV

“MAMY to w CV” to miejska kampania, której celem jest wspieranie kobiet w rozwoju zawodowym. Akcja ma zachęcać mamy do podejmowania aktywności i powrotu na rynek pracy po przerwie macierzyńskiej. W ramach kampanii “MAMY to w CV” Miasto Poznań chce pomóc kobietom uwierzyć w siebie i przekonać je, że rynek pracy w naszym mieście jest przyjazny mamom. 

– Kampania ma na celu wzmocnienie kobiet oraz uświadomienie, że macierzyństwo nie jest luką w karierze zawodowej, ale etapem, który daje możliwość nabycia cennych umiejętności, takich jak zarządzanie czasem i negocjacji czy rozbudza kreatywność. One wszystkie są niezwykle pożądane na rynku pracy. Kampania to także baza wiedzy na temat instytucji, organizacji oraz narzędzi wspierających kobiety w ich powrocie na rynek pracy –mówi Marta Mazurek, pełnomocniczka prezydenta ds przeciwdziałania wykluczeniom.

Więcej praktycznych informacji, generator CV dla mam i lista organizacji oraz wydarzeń na www.mamytowcv.pl

UWAGA konkurs! Zgłoszenia do 10.11.2018

Jesteś mamą i szukasz pracy? Wygraj 1 z 5 sesji z profesjonalnym coachem zawodowym (6 spotkań)! Zrób zdjęcie i pokaż jakich umiejętności nabyłaś dzięki macierzyństwu. Wrzuć je na swój profil Instagramowy z hashtagiem #MAMYtowCV i WYGRAJ!
Nie zapomnij w treści posta zamieścić oświadczenia:
Akceptuję treść regulaminu konkursu „MAMYtowCV”. Uzyskałam informację o zasadach przetwarzania danych osobowych w tym konkursie i wyrażam na nie zgodę.

REGULAMIN konkursu: www.mamytowcv.pl/konkurs

ULICE KOBIET

Sto lat temu Polkom przyznano prawa wyborcze i możliwość zasiadania w Sejmie. Wydawałoby się, że od tamtej pory kobiety powinny cieszyć się równością z mężczyznami we wszystkich sferach życia publicznego. Niestety tak nie jest. Dowodem choćby fakt, że nadal trudno natrafić na ulicę, której patronką jest kobieta.

„Ulice kobiet” to projekt, w którym w różnych miejscach miasta uczestnicy włóczką i igłą sprawią, że na czas akcji patronkami tych miejsc staną się wybitne kobiety związane z Poznaniem. Ich nazwiska wyszyte zostaną na specjalnych bilbordach. Na początku spotkamy się na Wildzie, gdzie mieszkała Maria Rataj, autorka „Grzesznego miasta”, barwnych wspomnień z międzywojennego i okupowanego Poznania. Później przeniesiemy się na Jeżyce, gdzie osiedlili się Bambrzy, którym Maria Paradowska poświęciła dużą część życia tworząc dedykowane im Towarzystwo i Muzeum. Hotel Bazar stał się tłem dla aktu przemiany Marii Komornickiej, która zmieniając płeć stała się inspiracją dla środowisk feministycznych i LGBT. Następnie trafimy na ul. Piekary, w okolice siedziby legendarnej stacji radiowej „S”, którą założyła Krystyna Laskowicz, działaczka opozycyjna i współtwórczyni „Solidarności” na UAM. Dwa wątki z życia Zofii Trojanowiczowej zaprowadzą nas przed Zamek. Bardzo blisko stąd do Collegium Novum, w którym na polonistyce badała romantyzm i do Muzeum Poznańskiego Czerwca, którego wydarzeniom poświęciła pierwszą w PRL książkę. Akcję wyszywania, w którą włączyć mogą się przechodnie i mieszkańcy dzielnic, poprowadzi grupa a la teatr.

„Ulice kobiet” to projekt realizowany przez Fundację Barak Kultury na zlecenie Urzędu Miasta Poznania, we współpracy z Martą Mazurek, Pełnomocniczką Prezydenta Miasta Poznania ds. Przeciwdziałania Wykluczeniom.

PROGRAM

wtorek, 11 września 2018
13.00 – 18.00 Maria Rataj
ul. Spychalskiego/Dolina

środa, 12 września 2018
13.00 – 18.00 Maria Paradowska
ul. Św. Wawrzyńca w okolicy Zagrody Bamberskiej

czwartek, 13 września 2018
13.00 – 18.00 Maria Komornicka
al. Marcinkowskiego w pobliżu Hotelu Bazar

wtorek, 18 września 2018
13.00 – 18.00 Krystyna Laskowicz
ul. Piekary 17 (parking strzeżony)

środa, 19 września 2018
13.00 – 18.00 Zofia Trojanowiczowa
ul. Św. Marcin przed CK Zamek

ULICE KOBIET

Pod koniec 2017 roku Rada Miasta przyjęła stanowisko, w którym zadeklarowała, że w 2018 roku – Roku Praw Kobiet – poznańskim ulicom i skwerom nadawane będą nazwy nawiązujące do postaci kobiet. W Poznaniu bowiem jako patroni ulic przeważają mężczyźni. Kobiety stanowią jedynie 9 proc. 

Skwer imienia Antoniny Kaweckiej

Uchwałą Rady Miasta z dnia 23 stycznia 2018, skwer położony przy ulicy Henryka Wieniawskiego i Aleksandra Fredry (między parkiem Wieniawskiego a Teatrem Wielkim) otrzymał nazwę imienia Antoniny Kaweckiej. Antonina Kawecka: Śpiewaczka (sopran dramatyczny) i pedagożka. Urodzona 16 stycznia 1923 w Warszawie, zmarła 5 października 1996 w Poznaniu.

Skwer imienia Ireny Sendlerowej

Dwa dni przed rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskiem, na sesji 17 kwietnia 2018 r., Rada Miasta Poznania uczciła pamięć Ireny Sendlerowej przyjmując uchwałę o nadaniu skwerowi przy skrzyżowaniu ulic Stawnej, Małe Garbary i Garbary, imienia Ireny Sendlerowej. Wniosek o nadanie nazwy złożony przez radnego Tomasza Wierzbickiego pozytywnie zaopiniowała Gmina Żydowska w Poznaniu, Rada Osiedla Stare Miasto oraz Komisja Kultury i Nauki.

Irena Sendlerowa była kobietą niezwykle odważną, narażając własne życie uratowała z warszawskiego getta ponad 2,5 tys. żydowskich dzieci. Została uhonorowana m. in.: medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata w 1965 r., Orderem Orła Białego w 2003 r. oraz Orderem Uśmiechu w 2007 r. W latach 2007 i 2008 jej kandydatura została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla. Sejm RP ustanowił rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej.

W czerwcu podczas sesji rady miasta ustalono, że skwer u zbiegu ulic Kochanowskiego i Dąbrowskiego otrzyma imię trzech poznańskich tramwajarek – Heleny Przybyłek, Stanisławy Sobańskiej i Marii Kapturskiej, które podczas wydarzeń Czerwca 1956 niosły biało-czerwony sztandar na czele marszu. Za swoja postawę były szykanowane przez komunistyczne władze. Propozycje pozytywnie zaopiniowała również Rada Osiedla Jeżyce. 

Skwer Trzech Tramwajarek

W czerwcu podczas sesji rady miasta ustalono, że skwer u zbiegu ulic Kochanowskiego i Dąbrowskiego otrzyma imię trzech poznańskich tramwajarek – Heleny Przybyłek, Stanisławy Sobańskiej i Marii Kapturskiej, które podczas wydarzeń Czerwca 1956 niosły biało-czerwony sztandar na czele marszu. Za swoja postawę były szykanowane przez komunistyczne władze. Propozycje pozytywnie zaopiniowała również Rada Osiedla Jeżyce. 

Rondo imienia Wandy Błeńskiej

3 lipca 2018, Radni podjęli decyzję o nazwaniu ronda na Piątkowie imieniem Wandy Błeńskiej. Błeńska była lekarką i misjonarką, przez wiele lat pomagała trędowatym w Afryce, od roku 2001 była Honorową Obywatelką Miasta Poznania.

Skwer imienia Świętosławy Sygrydy

Skwer przed Bramą Poznania zyskał patronkę – Świętosławę Sygrydę. Była ona córką Mieszka I i Dobrawy, siostry Bolesława Chrobrego. Była ona żoną króla Szwecji Eryka Zwycięskiego, któremu urodziła syna, późniejszego władcę tego kraju Olofa Skötkonunga. Po śmierci Eryka została żoną króla Danii i Norwegii Swena Widłobrodego. Z tego małżeństwa pochodzili m.in. późniejsi królowie Danii i Anglii.

Patronki na Strzeszynie i Ławicy

Również w lipcu, Rada Miasta Poznania przyjęła 16 patronek dla nowych ulic na Strzeszynie i na Ławicy. Komisja Kultury i Nauki pozytywnie zaopiniowała nazewnicze projekty uchwał.

Patronkami zostaną:

Ludwika Dobrzyńskaj-Rybicka  (1868-1958). Filozofka, pisarka recenzentka przedstawień teatralnych, długoletnia dyrektorka Biblioteki Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, członkini Komisji Filozoficznej PTPN, profesor UAM w Poznaniu.

bł. Maria Karłowska  (1865-1935). Opiekowała się dziewczętami samotnymi, chorymi, zaniedbanymi, żyjącymi w nędzy w zaułkach bram i cmentarzy; utworzyła Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej.

Anna Memorata  (ur. między 1612 a 1615, zm. prawdopodobnie w 1645 r.). Poetka pochodzenia czeskiego pisząca po łacinie. Jej przodkowie wyemigrowali z Czech do Wielkopolski z powodu prześladowań na tle religijnym. Uczyła się w szkole założonej przez Jana Amosa Komeńskiego. Pisała przede wszystkim teksty pochwalne i wiersze okolicznościowe. Posiadała dużą wiedzę w dziedzinie literatury.

bł. Maria Sancja Szymkowiak  (1910-1942). Zakonnica należąca do zgromadzenia serafitek (CMBB), jej relikwie spoczywają w poznańskim kościele św. Rocha. W Zgromadzeniu była nauczycielką, wychowawczynią, tłumaczką. W czasie okupacji nie opuściła siedziby Zgromadzenia i opiekowała się przebywającymi tam francuskimi i angielskimi jeńcami. Zmarła na gruźlicę.

Papusza  (1908-1987). Naprawdę nazywała się Bronisława Wajs, była romską poetką piszącą w tym języku. Opisywała w swoich wierszach utracony świat wolności i wędrujących taborów, opowiadała losy swego narodu, pisała o jego tęsknotach, obrzędach, poglądach.

Maria Swiniarska  (1880-1962). Nauczycielka wszechstronnie wykształcona, oddana nauczaniu i uczniom; podczas okupacji zajmowała się tajnym nauczaniem; od 1945 r. roku jej źródłami utrzymania były korepetycje oraz praca tłumacza.

Emma Puffke  (1818-1890). Pedagog, pisarka, tłumaczka. Spod jej pióra wyszły liczne opowiadania i powieści. Istotnym nurtem w twórczości były powieści historyczne i patriotyczne. Jest również autorką około dwudziestu powiastek dla dzieci i dorosłych. Tłumaczyła beletrystykę z francuskiego, angielskiego i czeskiego.

Jadwiga Żylińska  (1910-2009). Pisarka, eseistka, felietonistka i publicystka. W jej literackim dorobku ważne miejsce zajmują także słuchowiska radiowe, scenariusze filmowe, twórczość dla dzieci i młodzieży.

Ida Fink  (1921-2011). Polskojęzyczna pisarka żydowskiego pochodzenia. W 1957 r. wyemigrowała z rodziną do Izraela, gdzie oprócz działalności literackiej zajmowała się także dokumentacją świadectw osób ocalałych z Zagłady. Była członkinią Związku Autorów Piszących po polsku w Izraelu.

Alicja Iwańska  (1918-1996). Poetka, absolwentka filozofii, socjolożka. Po II wojnie światowej wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Wykładała na wielu uczelniach amerykańskich, prowadziła etnograficzne badania terenowe w Meksyku. Po przejściu na emeryturę w 1985 roku zamieszkała w Londynie. Współpracowała z paryską Kulturą.

Lucyna Sieciechowiczowa  (1909-1986). W latach 1936-1937 redagowała poznański dwutygodnik “Kobieta Polska”. W 1946 roku opublikowała nowelę “Za zakrętem”. Rozpoczęła też działalność dziennikarską i literacką na łamach różnych pism. Pisała drobne opowiadania, recenzje, zajmowała się popularyzacją sztuki ludowej, historii miast i rzemiosła.

Janina Dzierżykraj-Morawska  (1897-1970). Pisarka, autorka słuchowisk radiowych – oryginalnych i adaptacji. Od 1947 roku mieszkała w Poznaniu i zajmowała się krytyką teatralną, pisząc do “Głosu Wielkopolskiego” i “Gazety Poznańskiej”. W latach 1952-1958 była kierownikiem literackim Teatru Lalki i Aktora “Marcinek”.

Olga Sawicka  (1932-2015). Wybitna tancerka, choreograf, primabalerina, występowała w Operze Poznańskiej, a także na scenach m.in. w Helsinkach, Sztokholmie, Oslo, Monte Carlo, Paryżu, Moskwie.

Monika Gruchmanowa  (1922-2001). Ważnym obszarem jej aktywności naukowej były badania nad mową mieszkańców Poznania. Stworzyła kanon języka gwarowego naszego miasta. Pisała o tym m.in. w “Słowniku gwary miejskiej Poznania”, opracowanym wspólnie z Bogdanem Walczakiem, za który otrzymali Nagrodę Naukową Miasta Poznania.

Jadwiga Badowska-Muszyńska  (1913-2007). Wraz z mężem założyła w 1937 roku dziecięcy teatr kukiełkowy “Bajka”, dla którego pisała teksty oraz reżyserowała sztuki teatralne. Po wojnie podjęła pracę w gdańskiej rozgłośni Polskiego Radia, gdzie reżyserowała słuchowiska dla dzieci. W 1951 roku zamieszkała na stałe w Poznaniu. Pracowała poznańskim Teatrze Marcinek, gdzie była aktorką, literatką, plastykiem.

Stefania Wojtulanis-Karpińska  (1912-2005). Zajmowała się wszystkimi rodzajami sportów lotniczych. Jako pierwsza Polka wylatała 1000 godzin na samolotach bojowych. Po wojnie wraz z mężem osiedliła się w Los Angeles. Zajmowała się tam aktywnie działalnością społeczną, uczestniczyła w życiu organizacji polonijnych i kombatanckich.

Irena Sendlerowa

 

Poznańskie Tramwajarki

 

Wanda Błeńska

 

KOBIETA Z ENERGIĄ

“Kobieta z energią” to przedsięwzięcie, które ma wzmocnić kobiety i ich kompetencje liderskie. Kierowane jest do poznańskich nauczycielek, bibliotekarek, kobiet 50+ oraz seniorek. Projekt wspiera pomysły, które promują aktywizację społeczną, samorządową i biznesową kobiet. Oficjalnie rozpocznie się 23 marca w CK Zamek w Poznaniu – tego dnia odbędzie się panel dyskusyjny pod hasłem “Moc kobiet”. W czasie całodniowego spotkania  jego uczestniczki będą rozmawiać o społecznej, samorządowej i przedsiębiorczej aktywności kobiet oraz o przywództwie kobiet, wezmą również udział w dwóch warsztatach. Projekt objęty jest honorowym patronatem Jacka Jaśkowiaka, Prezydenta Miasta Poznania.

– Urząd Miasta Poznania w 2016 roku przyjął Kartę Różnorodności, jej sygnatariuszem jest również spółka Veolia Energia Polska – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. – To dobra baza do skutecznej współpracy. Miasto Poznań konsekwentnie wspiera swoje mieszkanki. Właśnie u nas odbył się IX Ogólnopolski Kongres Kobiet, którego jednym z efektów jest właśnie projekt “Kobieta z Energią”. Ta propozycja nie tylko ma wzmocnić kobiety, ale równocześnie ciekawie łączy biznes z odpowiedzialnością społeczną.

Po panelu dyskusyjnym w Zamku odbędą się warsztaty dotyczące edukacji równościowej, współpracy i solidarności, a także ekologii i przełamywania stereotypów. Wśród prowadzących dyskusje i warsztaty będą m.in.: Dorota Warakomska i Ewa Sufin-Jacqemart oraz inne związane z Kongresem ekspertki. Organizatorki zapewniają dobrą energię.

– To kobiety, energia kobiet zmieni świat! Jestem tego pewna, zwłaszcza znając poznanianki! – nie ma wątpliwości Dorota Warakomska, prezeska zarządu stowarzyszenia Kongres Kobiet.

Podczas zjazdu ogłoszony zostanie konkurs na minigranty społeczne, które dotyczą aktywizacji społeczności lokalnych, przeciwdziałania dyskryminacji, upowszechnienia zagadnień dotyczących równości, w tym równości płci. Nagrodą dla trzech zwycięskich projektów będzie finansowe wsparcie grantu w wysokości 5 tys. zł.

– Cieszę się, że autorki najlepszych pomysłów uzyskają finansowanie na ich realizację – mówi Marta Mazurek, pełnomocniczka prezydenta Poznania do spraw przeciwdziałania wykluczeniom. – Ten projekt to również kolejna okazja do nawiązywania kontaktów przez aktywne kobiety, które mogą skutkować współpracą przy kolejnych przedsięwzięciach.

– Fundacja Veolia Polska w swoich działaniach przykłada dużą wagę do dialogu społecznego, a co za tym idzie, promuje współpracę międzysektorową – podkreśla Izabela Rakuć-Kochaniak, członkini zarządu Fundacji Veolia Polska. – Wsparcie lokalnych liderek i liderów jest tego naturalną konsekwencją. Dlatego też “Kobieta z energią” – projekt, który połączył biznes, organizację pozarządową i administrację lokalną, to projekt szczególnie dla nas ważny. W sposób kompleksowy podchodzi bowiem do wzmacniania środowisk lokalnych, w tym grupy tak istotnej dla ich rozwoju, jaką są kobiety. Jesteśmy zaszczyceni, że Urząd Miasta Poznania zdecydował się być partnerem aktywnie wspierającym nasz projekt.

Do udziału w projekcie można się zgłosić pod adresem: https://www.kongreskobiet.pl/pl-PL/news/show/kobieta_z_energia_

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronach: www.kongreskobiet.pl oraz www.fundacja.veolia.pl.

Zwycięskie projekty:

Małgorzata Prosińska-Bryła – projekt Energia solidarności. Dziewczynki – kobietom, Kobiety – dziewczynkom;

Katarzyna Mikielewicz – projekt Rowerowy Poznań;

Hanna Czekanowicz – projekt Ekoludy w Głuszynie.

GRATULUJEMY!