Radna | KATARZYNA KIERZEK KOPERSKA

 

KATARZYNA KIERZEK KOPERSKA

Poznanianka, mieszka w okręgu, z którego kandyduje. Jest przedsiębiorcą i doradcą podatkowym, z dwudziestoletnim doświadczeniem zawodowym. Mężatka, mama dwójki dorosłych dzieci. Ukończyła Wyższą Szkołę Bankową na kierunku finanse i rachunkowość. Prowadziła kilka przedsiębiorstw w branżach doradztwa podatkowego i nieruchomości. Posiada doświadczenie w pracy w Wielkopolskim Oddziale Krajowej Izby Doradców Podatkowych, gdzie pełniła funkcję wiceprzewodniczącej zarządu regionu. W 2015 r. kandydowała do Senatu RP z okręgu 90. Nie uzyskała mandatu senatora, ale zdobyła 45 tys. głosów. Obecnie jest członkinią partii Nowoczesna oraz Stowarzyszenia Kongres Kobiet. W Nowoczesnej pełni funkcję przewodniczącej regionu wielkopolskiego. Uwielbia podróże oraz jogę.

1. Jakie są najpilniejsze potrzeby Poznanianek i jak planuje Pani im sprostać jako radna miejska?

Likwidowanie barier architektonicznych to problem dla wielu grup: osób starszych, niepełnosprawnych ale także dla wózków dziecięcych. Te ostatnie potrzeby zgłaszają głównie kobiety. Ponadto kobiety chcą być czynne zawodowo, to one najczęściej opiekują się małymi dziećmi, trzeba im stworzyć warunki do osiągania swoich celów zawodowych poprzez poszerzanie sieci żłobków oraz wprowadzenie instytucji „niani na godziny”. Miasto powinno partycypować w szkolenia osób, które zajmowałyby się opieką nad dziećmi. Taki system obowiązuje w innych krajach UE i daje kobietom szansę na rozwój osobisty.

Ponadto kobiety chcą spędzać wolny czas w swoim towarzystwie na eventach i imprezach różnego typu jak „Kongres Kobiet” czy „Women’s Voices”, miasto powinno zachęcać do organizacji tego typu imprez zewnętrzne podmioty.

2. Czy Polka to wciąż „Matka-Polka”? Jakie jesteśmy?

To się zmienia. Jeszcze 10 lat temu kobiety walczyły o swoją pozycję zawodową i społeczną. Dziś kobiety zajmują wysokie stanowiska polityczne, biznesowe, społeczne. Obecna polityka mocno utrwaliła wizerunek kobiety, która umie walczyć o swoje prawa, np. czarne marsze pokazały siłę kobiet. Okazuje się jednak, że taki trend nie dotyczy tylko Polski. W USA po wyborze Donalda Trumpa na urząd prezydenta, powstał silny ruch kobiecy, który wciąż się rozwija i rośnie w siłę.

Kobiety nie lubią populistów, na co wskazują badania KMB. Populiści zabierają im (nam) wolność i deprecjonują naszą rolę w życiu społecznym, a to nas bardzo wkurza.

3. Jaka jest pozycja kobiet w dziedzinie, którą się Pani zawodowo zajmuje.

Jestem doradcą podatkowym. W tej branży kobiet jest wiele. Wciąż jednak dominują mężczyźni, jak w przypadku wszystkich zawodów prawniczych, niemniej nie czuję dyskryminacji w procedurze uzyskania tytułu doradcy podatkowego. Podstawą wykonywania tego zawodu jest egzamin państwowy, zatem szanse na jego zdanie oceniam po równo. Inną kwestią jest to, że młode kobiety często rezygnują z pracy zawodowej na jakiś czas, bo zostają matkami. Instytucja urlopu ojcowskiego trochę poprawiła te statystyki, ale dobrze wiemy, że nie o przepis tu chodzi, a o zmianę mentalności mężczyzn co do godzenia ról w życiu.

4. Co znaczy dla Pani pojęcie „feminizm”?

Feminizm dla mnie to wspieranie kobiet w różny sposób. Mężczyźni potrafią stworzyć niepisaną więź ze względu na płeć. Kobiety często próbują ze sobą rywalizować. To duży błąd. Tylko razem jesteśmy w stanie pokazać, że chcemy być tak samo traktowane w każdej dziedzinie życia.

5 Gdzie, jako kobiety, jesteśmy 100 lat po uzyskaniu praw wyborczych?

Jesteśmy na dobrej drodze do trwałego umocnienia swojej pozycji w społeczeństwie.

6. Poznanianka, którą Pani podziwia to …?

Krystyna Łybacka, za klasę z którą wygłasza swoje poglądy polityczne.

7. Ważne dla Pani miejsca w Poznaniu?

Od 20 lat związana jestem z Wildą, tam rozpoczynałam moją drogę zawodową, tam miała siedzibę moja pierwsza firma i choć zmieniłam to miejsce trzy razy to wciąż jestem tutaj. Obecnie tutaj też mieszkam. Bardzo bliska mi jest ta część miasta i bardzo cieszy mnie jak Wilda zmienia się z roku na rok. To dzielnica, która dawno temu cieszyła się złą sławą, dziś staje się ładnym miejscem do zamieszkania.

8.Jaką radę dałaby Pani o połowę młodszej sobie?

Never give up! To hasło towarzyszy mi od zawsze, ja też nigdy się nie poddaję. Wiem, że gdy się ma 20 lat, świat może przytłaczać, to moment kiedy młoda kobieta zaczyna żyć swoim życiem, ale determinacja i wytrwałość w osiąganiu celów dają pozytywne efekty. Ktoś mi kiedyś powiedział, kiedy byłam młodą kobietą i miałam wątpliwości czy pójść za swoimi marzeniami: „Jeśli nie ty, to kto? Jeśli nie teraz, to kiedy?” I to motto chciałabym przekazać młodym kobietom.