Re:WERS / herstorie

„Re:wers – herstoryczne mapowanie miasta”

Jak funkcjonowała poznańska konspiracja w trakcie drugiej wojny światowej? Jaki udział w niej miały kobiety? Jak wyglądała ich okupacyjna codzienność w Poznaniu? Czym zajmowały się konspiratorki i jakie role pełniły w podziemnych organizacjach?

Projekt „Re:wers – herstoryczne mapowanie miasta” jest próbą odpowiedzenia na te pytania a także przywrócenia pamięci o kobietach mieszkających na terenie okupowanego Poznania i zaangażowanych w działalność konspiracyjną w latach 1939-1945.

W ramach projektu zapraszamy na spacer ulicami Poznania w poszukiwaniu miejsc związanych z wojennym pokoleniem kobiet i na warsztaty herstoryczne.

W trakcie „spaceru śladami konspiratorek” przeniesiemy się z Polski do Kraju Warty stopniowo poznając okupacyjną rzeczywistość i losy wybranych kobiet uwikłanych w wojenny dramat. Spotkamy harcerki uczestniczące w tajnym nauczaniu, agentki wywiadu, łączniczki, mało pamiętane współpracowniczki powojennych bohaterów a także niedoceniane informatorki. Poznamy ich przedwojenne, wojenne a czasem i powojenne dokonania, budując wspólnie w naszej pamięci nową mapę miasta.

Terminy:
26 października, godz. 18.00
28 listopada, godz. 18.00

Re:wers – warsztaty herstoryczne

Chcesz dowiedzieć się czym jest herstoria* i czym różni się od historii? Chcesz poznać polskie przykłady działań herstorycznych i spojrzeć na Poznań z innej perspektywy lub zwyczajnie szukasz inspiracji dla Twoich lokalnych działań?
Przyjdź na warsztaty herstoryczne i poszerz swoją optykę postrzegania historii miasta.

Program warsztatów obejmuje:
– genezę badań herstorycznych;
– narzędzia wykorzystywane w odkrywaniu historii kobiet;
– polskie inspiracje herstoryczne – przykłady z Poznania i innych miast;
– planowanie i projektowanie działań herstorycznych.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.

Warsztaty adresowane są do osób chcących dowiedzieć się czym jest herstoria i chcących podjąć działania herstoryczne. W warsztatach mogą wziąć udział osoby mieszkające w Poznaniu lub działające na terenie miasta: nauczycielki_le, animatorki_rzy, działaczki_cze, aktywistki_ści, artystki_ści.

Projekt „Re:wers – herstoryczne mapowanie miasta” jest realizowany dzięki wsparciu Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu oraz Miasta Poznania, przy udziale Pełnomocniczki Prezydenta Miasta Poznania ds. Przeciwdziałania Wykluczeniom – Marty Mazurek.

*herstoria to badanie historii pod kątem doświadczeń kobiet

Terminy warsztatów:
27-28 października
17-18 listopada

Warsztaty poprowadzą:

Magda Szewciów (@magdaszewciow)
Animatorka, praktyczka dramy, moderatorka design thinking, trenerka antydyskryminacyjna oraz samoobrony i asertywności dla kobiet WenDo. Współautorka Lubelskich Szlaków Herstorycznych. Pomysłodawczyni projektu „Re:wers – herstoryczne mapowanie miasta” i stworzenia szlaku poznańskich konspiratorek.

Lena Bielska (@Lena Bielska Trenerka Siły i Rozwoju)
Trenerka samoobrony i asertywności dla kobiet WenDo, trenerka dramy stosowanej i consent. Prezeska Fundacji Herstory. Założycielka start-up’u Brzydkie słowa (@Brzydkie słowa / Dirty Words). Współautorka Lubelskich Szlaków Herstorycznych i autorka dwóch innych publikacji herstorycznych, przewodniczka herstoryczna.

W listopadzie w CK Zamek będzie dostępna w wersji papierowej „mapa śladami konspiratorek”, z którą będzie można odbyć indywidualne spacery po mieście odkrywając miejsca powiązane z wybranymi bohaterkami projektu.

Więcej o projekcie na stronie www.ckzamek.pl

Pomysłodawczyni projektu: Magda Szewciów

Wywiad z Magdą Szewciów na ONEPoznań >>>

Projekt jest realizowany przez CK Zamek i Centrum Praktyk Edukacyjnych przy udziale Pełnomocniczki Prezydenta Miasta Poznania ds. Przeciwdziałania Wykluczeniom – Marty Mazurek.