Videoteka

KOBIETY W VIDEOTECE

Rok stulecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety to święto herstorii. Większość z nich uwieczniona jest jedynie na zdjęciach, w zapiskach, wspomnieniach wnuczek i prawnuczek. Ciągle nie wystarczająco w szkolnych podręcznikach, w nauce, w oficjalnych przekazach, w mediach, na taśmie filmowej.

Na szczęście herstoria tworzy się codziennie. 

Przysyłajcie do nas dokumenty o Poznaniankach, prace filmowe Poznanianek, relacje z wydarzeń poświęconych kobietom lub realizowanych przez kobiety. Z przyjemnością pokażemy je światu. 

 

CAŁEJ PENSJI I POŁOWY WŁADZY | Fundacja Feminoteka

To film, w którym przedstawiamy losy pierwszych polskich sufrażystek i feministek, które walczyły i zabiegały o to, by Polki zajęły należne im miejsce na uniwersytetach, w polskim Sejmie, Senacie, na stanowiskach i w zawodach zarezerwowanych dotąd, ze względu na prestiż i pieniądze, tylko dla mężczyzn #gender

http://feminoteka.pl/

SAMODZIELNOŚĆ I WSPÓLNOTA
 
Właśnie mija 100 lat od momentu, kiedy kobiety w Polsce wywalczyły prawa wyborcze. Okazja ta stała się przyczynkiem do dyskusji, która odbyła się w ramach konferencji “Samodzielność i wspólnota” w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie.
 

Film Darii Kaczmarek o problemach z równouprawnieniem kobiet i mężczyzn w sporcie. Przygotowany na konferencję “Siła jest kobietą. O równouprawnieniu kobiet w sporcie.”

 

 

SIŁACZKI / zwiastun

“Siłaczki” to historyczny, fabularyzowany dokument opowiadający historię polskich sufrażystek. Sto lat temu nasze prababki wywalczyły dla nas prawa wyborcze. Wywalczyły nam również możliwość studiowania, zarobkowania, dysponowania własnymi pieniędzmi, możliwość rozwodu i samodzielnego decydowania o tym z kim i czy w ogóle zawrzemy związek małżeński.

https://pl-pl.facebook.com/filmSILACZKI/

Film powstaje od stycznia 2017 roku z inicjatywy twórców – Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego. Premiera 28 listopada 2018. 

#MamyGłos

#MamyGłos to fundacja 6 dziewczyn, która promuje prawa kobiet, historię kobiet i silne wzorce
kobiece wśród nastolatek. Chcemy, by każda dziewczyna w Polsce była bezpieczna w domu, w
szkole, na ulicy i we własnej skórze. Wraz z 30 aktywist(k)ami działamy w kilku miastach w Polsce,
organizując warsztaty aktywizmu, ciałopozytywności i samoobrony, udzielając porad
psychologicznych i prowadząc różne kampanie.

kontakt@mamyglos.com
mamyglos.com

Reportaż filmowy Darii Kaczmarek przygotowany na konferencję “Polskie emancypantki. O co walczyły? Jak działały? Jak żyły?”