Wyniki konkursu Off:Premiery/Prezentacje

O prawach kobiet

Znamy już wyniki VII Edycji konkursu Off:Premiery/Prezentacje. Aktorzy Teatru Ósmego Dnia docenili 3 zespoły.

Tegoroczna edycja konkursu odbywała się pod hasłem: „Wściekłość. Stulecie Praw Kobiet w Polsce”. Nadesłane prace w różny sposób nawiązywały do faktu wywalczenia przez Polki praw wyborczych i obywatelskich w 1918 roku, oraz obecnych odniesień do sytuacji kobiet.

Jury składające się z członków zespołu artystycznego Teatru Ósmego Dnia wybrało 3 laureatów konkursu:

1/ 51: “Comfort Zone”v.2 (Zgierz)

Opis: Tytułowa strefa komfortu to codzienna zgoda na niesprawiedliwość i bierność wobec zła. W scenariuszu wykorzystano fragmenty książki „Mama kazała mi chorować” oraz wypowiedzi z forów internetowych.

Twórca: Teatr Art. 51 działa od 2003 r. i w tym czasie zrealizował 8 autorskich spektakli, liczne akcje i happeningi. Grupa występowała na wielu festiwalach w całej Polsce. Teatr Art. 51 został w tym roku nagrodzony przez Prezydenta Miasta Zgierza nagrodą za szczególne osiągnięcia artystyczne i wkład w życie kulturalne miasta.

2/ Latający Cyrk Idei: “Slavery still exists” (Rumia)

Opis: Spektakl koncentruje się na wyodrębnieniu najważniejszych przyczyn stanu rzeczy, czyli dramatycznego rozziewu między „wzrostem gospodarczym” a poziomem relacji społecznych. Na sytuację kobiet w Polsce patrzymy także z perspektywy światowej, pokazując przykłady dyskryminacji, ale i pomysły na działania pozytywne.

Twórcy: Latający Cyrk Idei
Yellen (Alicja Jelińska), Katarzyna Pastuszak, Maria Sobolewska, Aleksandra Śliwińska, Kasia Ustowska

3/ Mellin / Wińczyk/ Wińczyk / Pastuszak / Hajkowicz: “Bez tytułu” (Poznań)

Opis: „Bez tytułu” to historia/herstoria kobiety skomponowana z doświadczeń wielu kobiet. Ich opowieści fabularnie nie mają ze sobą wiele wspólnego. Łączy je jednak doświadczanie opresji, narastająca bezsilność i niemoc wyrażenia wściekłości. Prawdziwa furia jest przywilejem mężczyzn, natomiast kobieca złość czasami znajdzie ujście w kierunku słabszych i zależnych od nich dzieci, lecz zazwyczaj kumuluje się wewnątrz, z przyczyn kulturowo-społecznych, nie znajdując wyrazu. Jeśli już nawet zacznie domagać się swoich praw, społeczeństwo znajduje sposób, by stygmatyzować krzyczące kobiety na różne sposoby.

Twórcy: Mellin / Wińczyk/ Wińczyk / Pastuszak / Hajkowicz


Laureaci przygotują premierę swojego pomysłu w siedzibie Teatru Ósmego Dnia. Na realizację tych 3 projektów przeznaczona została pula 30 tys. złotych. Efekty pracy zespołów zobaczymy do końca roku.

Organizator konkursu:

TEATR ÓSMEGO DNIA
Ratajczaka 44, 61-728 Poznań
tel: +48 61/855 20 86
Mobile: 669 403 888
teatr(at)osmego.art.pl
teatrosmegodnia.pl
facebook.com/teatrosmegodnia