Ziny / publikacje poznanianek

PUBLIKACJE POZNANIANEK / DLA POZNANIANEK / O POZNANIANKACH i nie tylko!

Wanda

Publikacja poświęcona jest kobietom z rejonu Zagłębia Dąbrowskiego. Wybór postaci jest subiektywny; o niektórych z nich słyszałam wcześniej, inne poznałam dopiero w trakcie tworzenia tej książki. Powstała na potrzeby projektu obejmującego wystawę i warsztaty “Zapytaj Mokoszy”, którego autorkami są Ewa Mrozikiewicz i Anna Rulecka. Inspiracją zarówno projektu jak i mojej książki jest postać Katarzyny Włodyczkowej, zamożnej wdowy mieszkającej w Czeladzi, skazanej na śmierć w 1740 roku za rzekome uprawianie czarów. Dotychczasowy sposób upamiętnienia tej historii (w tym ciągłe wspominanie, jaka była krnąbrna i kłótliwa) nie oddaje według mnie jej tragizmu i szacunku postaci Włodyczkowej.
Moje bohaterki żyły w innych czasach, kiedy ich sukcesy i styl życia budziły zdziwienie, czasami kąśliwe uwagi, niekiedy utrudnianie np. kariery naukowej. Mimo, że czasy się zmieniły, czuję, że jesteśmy gdzieś w środku naszej drogi do równouprawnienia, nie przy końcu. Odczułam to także w czasie tworzenia, kiedy nie mogłam sobie czasem poradzić z językiem, niedopasowanym do kobiecej narracji. Mam nadzieję, że ta publikacja jest cegiełką którą dokładam do tworzenia innej rzeczywistości, bardziej kobietom przychylnej.

Agnieszka Bastrzyk

Urodzona w 1990 roku w Gdańsku. Ukończyła edukację artystyczną na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zajmuje się rysunkiem i ilustracją.


Książka 100/100 *  

* Sto kobiet na stulecie przyznania kobietom w Polsce praw wyborczych.

 

Książka powstała na uczelni w ramach zajęć prowadzonych przez Maxa Skorwidera, na których mieliśmy stworzyć photobooka. W rezultacie powstała książka rysunkowa z ponad stoma portretami ważnych dla mnie Polek z ostatniego stulecia. Kobiety są tematem mojej książki, ponieważ jak każdy rozsądny człowiek jestem feministką i uważam, że wciąż niewystarczająco upowszechniamy słabo znane herstorie inspirujących kobiet.

Książka istnieje  tylko w jednym egzemplarzu, ale moim nieśmiałym marzeniem jest wydanie jej w nieco większym nakładzie.

 

Magdalena Gaładyk

Urodzona w 1984, absolwentka psychologii, a obecnie studentka fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Mieszka i pracuje w Warszawie.

 

 

 

ZINY WYDANE W POZNANIU! 

SAMA KUPI KWIATY

(Premiera: Dzień Darmowego Komiksu, maj 2018)

Sama kupi kwiaty

Sama kupi kwiaty to całkowicie babska publikacja złożona z 11 autorskich historii i ilustracji mówiących o samodzielności, byciu kobietą, życiu i podobnych rozrywkach. Są w niej głośne nazwiska komiksu kobiecego (Edyta Bystroń, Beata Sosnowska), autorki mające na koncie publikacje w twardych okładkach (Anna Karolina Kaczmarczyk), sławne blogerki (Sea of Gray), i debiutantki w krainie seryjnych obrazów. Udało nam się to przyjęcie!

Nasze autorki opowiadają o relacjach, wolności, byciu bohaterką i panią domu. O dziewczynach, dziewuchach, babach i facetkach. Pokazują, co się dzieje, gdy któraś z nas przesadzi, gdy książe nie przejdzie selekcji lub nie zadzwoni, gdy utykamy w tłumie obcych rąk. Czy to wybitnie kobieca perspektywa? Tylko nam zdarza się kupować kwiaty, samotnie chodzić po kwiaciarniach, przebierać w doniczkach i brudzić ręce ziemią? Każda z opublikowanych w Sama kupi… historii przybliża nas troszkę do odpowiedzi na te pytania.

Agnieszka Czoska


Po co malować komiksy?
Dla mnie jest to takie medium, którym naprawdę można podać traumę w przyjmowalnej postaci. Czy też obudować ważne treści formą, która jest przystępna i pozwala osobie czytającej wejść na tyle w temat, ile chce / może. Akurat ja zajmuję się zbieraniem i opakowywaniem herstorii, ale też historii mężczyzn, które zawsze jakoś odnoszą się do kobiet; matek, partnerek, sióstr. Mimo tego, że jesteśmy podobne pokoleniowo, środowiskowo, nasi rodzice mieli podobną świadomość etc. wydaje nam się, że tylko nam się przydarzył „wstyd” podczas pierwszej komunii, obmacujący wujek, tylko my pamiętamy, jaki był zapach w Pewexie itd. Poczucie wspólnoty, które za tym idzie jest, w moim przekonaniu leczące.
Takie #metoo.

Po co zin?
Bardzo mi się podoba ta inicjatywa. Naprawdę łatwo wydać zin, czy gdzieś zaistnieć, w jakiejś antologii – jest tyle „open call”, zaproszeń.
Wydanie własnego komiksu nie jest za wielką barierą technologiczno-ekonomiczną, o czym świadczą na przykład obecne na Dniu Darmowego Komisku rysowniczki. No i z idei jest darmowy, co też wpisuje się w ładną tendencję nie płacenia marży i zachęcenia uczestników do odwiedzenia festiwalu i wzięcia udziału w towarzyszących wydarzeniach.

Co dalej?
Bardzo się cieszę, że z dziewczynami – Anią Krztoń i Agnieszką Czoską zdecydowałyśmy się umieścić w zinie portrety i krótkie bio autorek –
myślę, że same możemy się nie znać i nie wiedzieć, gdzie jesteśmy publikowane, w jakich tematach, technikach się poruszamy. Dla czytelników to też zaproszenie, by poznać inne projekty autorek, zawsze podajemy adres www. Myślę, że czeka nas duża dawka inspiracji i doświadczenia.

Katarzyna Dworaczyk


 

O autorkach:

Edyta Bystroń
Malarka i twórczyni komiksów niezależnych, trafiła m.in. do antologii Polski komiks kobiecy wydanej przez Centralę oraz do antologii pokonkursowej Komiks wierszem po ukraińsku. Właśnie (kwiecień 2018) ukazała się jej nowa książka Na koniec wszystko spłonie, której druk sfinasowano dzięki crowdfundingowi.

http://mei.art.pl/

Julie Chovin
Artystka wizualna związana z Paryżem i Berlinem. W fotografii interesuje ją obraz miasta, zwłaszcza terenów zapomnianych lub w trakcie zmiany, przebudowy, zajmuje się także ilustracją – jako Miammmiam rysuje i wycina z papieru zwierzęta lub ludzi. Miała dwie wystawy w Polsce, w CK Zamek w Poznaniu i Galerii Arsenał w Białymstoku. Jej najnowsza praca nosi tytuł Kopfkino i opowiada o zwierzętach odwiedzających cmentarz na Kreuzbergu.

http://www.juliechovin.com/

http://www.miammmiam.com/

Magdalena Cielecka (Khali)
Producentka gier w studiu Artifex Mundi oraz doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego pisząca pracę na temat struktur dialogowych w grach wideo. Jako czytelniczka związana jest z komiksami od dawna, a jako scenarzystka od 2017 roku. W obu przypadkach działalności twórczej najchętniej podejmuje się projektów, które świadomie mierzą się z ograniczeniami danego medium

Agnieszka Czoska
Kognitywistka, językoznawczyni, czytelniczka. Coraz częściej zajmuje się komiksem – recenzuje dla Nie Tylko Gry, robi wywiady z twórczyniami i twórcami, bada odbiór mang, teraz jeszcze zredagowała zina…

Katarzyna Dworaczyk
Self-made girl, trenerka negocjacji i radzenia sobie z emocjami, twórczyni autobiograficznej książki graficznej Wszystko, co jest teraz zaczęło się tam. Jej ilustracje do portretów pamięciowych kobiet czy mieszkańców Bydgoszczy były pokazywane na wystawach w Poznaniu i Brukseli. Poza rysowaniem śpiewa jazzowy folk.

http://grl.zone/katarzynadworaczyk

Agata Hop
Absolwentka Liceum Plastycznego im. Artura Grottgera w Supraślu na kierunku Grafiki oraz studentka 2 roku na Wydziale Grafiki w Warszawskim ASP. Jako artystka brała udział w kilku konkursach na plakat (Las to magiczne miejsce ) czy ilustracje (Równość płci: Narysuj to!, Konkurs na ilustracje piosenek Jeremiego Przybory). Wykonała plakaty i oprawę graficzną do spektaklu Rozterki miłosne wg. Krakowiaków i Górali, Sen Nocy Leniej oraz programu edukacyjnego 25+, wszystko to na potrzeby Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.Jej pasją jest sztuka, komiks, gafika, animacja, concept art oraz plakat.

https://agatahop.tumblr.com/

Anna Karolina Kaczmarczyk
Absolwentka krakowskiej ASP, malarka, obecnie mieszka w Lipsku. Regularnie publikuje na swoim własnym fanpageu Karp Lagerfeld i inne ryby sukcesu. Jej ziny Detekty śledź. Wyrolowany, Ostrożne porady Coacha Dorady i inne podowdne gadżety można kupować od niej podczas komiksowych imprez, ale kanałami oficjalnymi najłatwiej zdobyć komiks Długa historia wydany przez Centralę.

Maria Kadyszewska
Za dnia inżynier, nocą rysuje i pisze. Komiksy oraz teksty, głównie w tematyce “kobiecej” i LGBT na blogu seaofgray.com. Nie stroni od malarstwa oraz grafiki.

http://seaofgray.com/=

Anna Krztoń
Autorka autobiograficznych zinów, której prace można znaleźć w wielu antologiach w Polsce i za granicą. Ilustratorka i rysowniczka. Od kilku lat związana z polską sceną komiksu niezależnego. Laureatka Stypendium Gildii, dzięki któremu lada dzień (a dokładnie to jesienią) wyjdzie jej pierwszy “pełnometrażowy” album (nakładem Wydawnictwa Komiksowego). Redaktorka Brudna. Absolwentka katowickiej ASP, obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.

www.anna.krzton.com

Ulka Panasiuk
Czapelka… Zaderka… Bibliotekara… Pochodzi z Małoziemiec na końcu świata

[a już na pewno na skraju polskiej mapy (o ile Małoziemce znalazły się w końcu na mapie)]. Najczęściej ilustruje inside jokes związane z jej chłopakiem i przyjaciółmi.

Pryszczyll
Studentka, kociara. Niedawno wpadła po uszy w komiksy i do tej pory nie wie jak się wydostać. Coś tam rysuje. Debiut w zinie.

Beata Sosnowska
Pisze o sobie “artystka multimedialna, poetka, rysowniczka komiksowa, realizatorka filmów eksperymentalnych, graficzka”. Jest związana z Gdańskiem, teraz ze względu na miejsce zamieszkania z Warszawą, środowiskiem LGBTQ, komiksem kobiecym. Współtworzyła grupę rysowniczek Dream Team. Jej prace można znaleźć m.in. w Prace i robótki. Dream Team i Gościówy, antologiach Polski Komiks Kobiecy czy Bostońskie małżeństwa.

http://www.beatasosnowska.pl/

Katarzyna Strzelec
Fotografka, interesuje ją fotografia inscenizowana, ale jej zdjęcia z podróży regularnie ukazują się na stronie włoskiego Vogue’a. Właśnie kończy studia podyplomowe z fotografii w Poznaniu. Laureatka Wielkopolska Press Photo, jej reportaż o Romach ukazał się na stronie Krytyki Politycznej.

https://www.behance.net/strzeleckac6c3

Katarzyna Świderska (Kolsga)
Ilustratorka i koncept artystka, zajmuje się głównie grami komputerowymi. Edukację artystyczną zaczęła w Brukseli w uczelni La Cambre na kierunku grafiki warsztatowej by ostatecznie przejść na tryb samouka i zająć się grafiką cyfrową zawodowo. Karierę zaczęła w 2012 roku na stanowisku 2D artist w firmie Artifex Mundi. Pasjonatka wszelkiej formy grafiki i rysowania.

“Kontrafałda” 

„Kontrafałda” to zbiór wywiadów z kobietami. Wszystkie te pytania zostały już kiedyś zadane na łamach kolorowej prasy. Odpowiadały na nie piosenkarki, aktorki, celebrytki i panie z telewizji. W pełnym makijażu, w sposób płynny i zdecydowany przedstawiały swoje opinie na temat wszystkiego, przy okazji nie szczędząc słów podziwu dla własnych wyborów, dokonań, sytuacji. Pytania trudne i osobiste, a odpowiedzi często szybkie i żadne.

W tym zinie na te same pytania anonimowo odpowiadają nieznane kobiety, które swoje uniwersum budują będąc mocno osadzonymi w prozie życia i realiach współczesnego świata. Wszystkie kobiety zaangażowane w ten projekt są 30-latkami, bo wydaje się, że głos tego pokolenia w całym tym szumie dziewczyńsko-feministycznym słychać najmniej. Zadane pytania wciąż są trudne i osobiste, a odpowiedzi… po prostu różne.

Redaktor naczelna: Magda Nowicka Chomsk

Projekt graficzny i skład: Agata Szulc

Wydawca: Edycje Limitowane

Nakład: 1000 egzemplarzy drukowanych

Zdjęcia: Moiz Studio

Zin jest bezpłatny.

www.kontrafalda.pl