Cytat na dobry TYdzień | Ludwika Jahołkowska-Koszutska

Ludwika Jahołkowska-Koszutska (ur. 1872, zm. 27 października 1928 w Warszawie) – polska aktywistka feministyczna, nauczycielka i pisarka, radna Warszawy.

We wczesnej młodości publikowała utwory literackie, a następnie zaangażowała się w działalność edukacyjną i społeczną. Należała do Związku Równouprawnienia Kobiet Polskich kierowanego przez Paulinę Kuczalską-Reinschmit. W 1907 była w gronie założycielek Polskiego Stowarzyszenia Równouprawnienia Kobiet i wkrótce została prezeską tej organizacji.

Uważała I wojnę światową za czynnik przyspieszający proces równouprawnienia kobiet z mężczyznami. Po wojnie przez osiem lat była radną Warszawy, należąc do Koła Reform Demokratycznych. Była jedną z założycielek Centralnego Komitetu Równouprawnienia Politycznego Kobiet Polskich i jego następcy, Klubu Politycznego Kobiet Postępowych. Była założycielką i wykładowczynią bezpłatnych kursów dla analfabetów w Mławie.

Zmarła 27 października 1928 roku na chorobę serca. Została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Wybrane utwory:

Herezje w ruchu kobiecym / Ludwika Jahołkowska-Koszutska. Herezje w ruchu kobiecym >>>

Wpływ wojny na sprawę kobiecą / Ludwika Jahołkowska-Koszutska.//W: Pamiętnik Zjazdu Kobiet Polskich w Warszawie w roku 1917 / pod red. J. Budzińskiej-Tylickiej. – Warszawa : Komitet Wykonawczy Zjazdu Kobiet Polskich, 1918. – S. 17-31

https://polona.pl/item/pamietnik-zjazdu-kobiet-polskich-w-warszawie-w-roku-1917,MTc4NjQ0NDE/8/#info:metadata