Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Kobiety w komiksie | Wykłady | Dzień Darmowego Komiksu

12 maja 2018 @ 10:00 - 17:00

Dzień Darmowego Komiksu po raz piąty! Mamy nadzieję, że i w tym roku uda się nam zasypać Was darmowymi komiksami. Spodziewajcie się prelekcji, spotkań autorskich i wystaw. Tegoroczna edycja będzie różniła się od poprzednich tym, że komiksy będą rozdawane o różnych porach w kilku miejscach, w ścisłym centrum Poznania.

Podczas Dnia Darmowego Komiksu odbędą się również debaty poświęcone kobietom. Organizatorkami sesji kobiecej na DDK są Agnieszka Czoska i Anna Krztoń, redaktorki zina “Sama kupi kwiaty”, który dostępny będzie podczas Dnia Darmowego Komiksu. W zinie prezentowane są prace 12 twórczyń komiksowych, w tym Beaty Sosnowskiej, Edyty Bystroń czy Katarzyny Dworaczyk. Sprzedawane będą też koszulki z kampanii MOCne SŁOWA.

W programie:

(Mała sala wykładowa)

11.30
Batgirl od Gail Simone – seria, na którą DC nie zasługiwało, ale bardzo jej potrzebowało
Małgorzata Chudziak
Kiedy Barbara Gordon wstała z wózka inwalidzkiego, nie spodobało się to fanom Oracle. Dziewczyna latami udowadniała, że sprawność fizyczna nie definiuje superbohatera i nagle cudownie odzyskała władzę w nogach? Powrót tej postaci do skakania po dachach był obarczony sporym ryzykiem. Jednak serię o przygodach Batgirl dostała do pisania doświadczona scenarzystka. Dlaczego warto zainteresować się tym, co stworzyła? Zapraszam na prelekcję

12.30
Od AnFau do Zavki. Alfabet polskich twórczyń komiksu.
Anna Krztoń i Agnieszka Czoska
Chcemy przedstawić wam pokrótce twórczość poskich komiksiar, rysowniczek, autorek niezależnych, znanych i debiutujących. Pokażemy, jak różne prace tworzą działające w Polsce liczne twórczynie komiksów.

13.30
Wanda i Marjane vs. dorastanie, czyli świat z perspektywy dziewczynki w “Totalnie nie nostalgii” i “Persepolis”
Julia “Josi” Chodak
Czy świat nie jest trochę przerażający, kiedy jest się dzieckiem? A co, jeśli do tego jest się dziewczynką? Pierwsze wydania “Persepolis” i “Totalnie nie nostalgii” dzieli wiele lat, tak jak wiele dzieli ich główne bohaterki i autorki – począwszy od różnic kulturowych skończywszy na problemach życia codziennego. Łączy je za to przede wszystkim jedno – piękne graficznie przedstawienie perspektywy życia dziewczynki w niesprzyjających czasach.

14.30
Czy polski komiks lesbijski nie istnieje?
Beata Sosnowska
Komiks w Polsce rysowane przez kobiety powoli staje się coraz bardziej widoczny. Jak się ma rzecz z komiksem lesbijskim? Jakie są jego reprezentacje? Dlaczego sytuacja rysowniczek LGBT dotknięta jest wielokrotnym wykluczeniem? Z tym tematem zmierzy się Beata Sosnowska rysowniczka komiksów, w tym lesbijskich.

15.30
Na koniec wszystko spłonie

Edyta Bystroń
Malarka i twórczyni komiksów niezależnych, trafiła m.in. do antologii Polski komiks kobiecy wydanej przez Centralę. Właśnie ukazała się jej nowa książka Na koniec wszystko spłonie, której druk sfinasowano dzięki crowdfundingowi. Porozmawiamy o tej publikacji, poprzednich, i oczywiście “jak to jest być” twórczynią komiksów, do tego w skromnym kraju w środkowej Europie.

Więcej o Dniu Darmowego Komiksu na blogu Agnieszki Czoski >>>

Sama kupi kwiaty

Sama kupi kwiaty to całkowicie babska publikacja złożona z 11 autorskich historii i ilustracji mówiących o samodzielności, byciu kobietą, życiu i podobnych rozrywkach. Są w niej głośne nazwiska komiksu kobiecego (Edyta Bystroń, Beata Sosnowska), autorki mające na koncie publikacje w twardych okładkach (Anna Karolina Kaczmarczyk), sławne blogerki (Sea of Gray), i debiutantki w krainie seryjnych obrazów. Udało nam się to przyjęcie!

Nasze autorki opowiadają o relacjach, wolności, byciu bohaterką i panią domu. O dziewczynach, dziewuchach, babach i facetkach. Pokazują, co się dzieje, gdy któraś z nas przesadzi, gdy książe nie przejdzie selekcji lub nie zadzwoni, gdy utykamy w tłumie obcych rąk. Czy to wybitnie kobieca perspektywa? Tylko nam zdarza się kupować kwiaty, samotnie chodzić po kwiaciarniach, przebierać w doniczkach i brudzić ręce ziemią? Każda z opublikowanych w Sama kupi… historii przybliża nas troszkę do odpowiedzi na te pytania.

 

Więcej o zinie >>> 

Szczegóły

Data:
12 maja 2018
Czas:
10:00 - 17:00
Wydarzenie Categories:
,
Strona internetowa:
http://lib.amu.edu.pl/dzien_darmowego_komiksu_2018/msw.htm

Miejsce

Biblioteka Uniwersytecka
ul. Ratajczaka 38/40
Poznań, Polska

Organizator

NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/czytelnianova/