Kobiety i komiks – Dzień Darmowego Komiksu | Relacja

Komiks to nie tylko Kajko i Kokosz, Tytus czy superbohaterowie Marvela i DC. Komiks już od wielu lat stał się formą sztuki wyższej, nie tylko taniej rozrywki, a to głównie przez coraz popularniejsze nowele graficzne i właśnie wydarzenia towarzyszące produkcji i konsumpcji komiksu jak zloty i festiwale oraz ambitniejsze ekranizacje.

Po raz piąty w Poznaniu odbył się Dzień Darmowego Komiksu, towarzyszący Festiwalowi Sztuki Komiksowej (10-12.05.2018). Główne wydarzenia DDK odbywały się w Bibliotece Uniwersyteckiej i Czytelni Komiksów i Gazet NOVA. Korytarze Biblioteki wypełnione były tłumami fanów komiksu i noweli graficznych. Historyczne pomieszczenia skontrastowane z nowoczenymi obrazami komiksów nadawały festiwalowi niezwykłego charakteru. Na stoiskach nabyć można było zarówno najnowsze jak i kolekcjonerskie komiksy, poznać autorów i zobaczyć jak szkicują na żywo oraz posłuchać wystąpień i prelekcji.

W ramach DDK, uczestnicy otrzymywali po 2 darmowe komiksy i festiwalowy zin z rysunkami wybranych autorów.

Dla ONEPoznań najciekawsze były oczywiście babskie ziny.

„Pani od plastyki” to zin Edyty Bystroń, opowiadający o widzeniu świata przez dorosłych i dzieci – czasem w absurdalny sposób.

„Sama kupi kwiaty” to kolekcja komiksów 12 rysowniczek. Ich style się różnią diametralnie, pokazując bogatą stylistykę i wielość podejmowanych tematów. Więcej na temat zinu w naszej czytelni >>>

“Marzenie” Bogumiły Pepasińskiej .

W darmowym zinie festiwalowym znaleźć można również komiksy rysowane przez kobiety. Co ciekawe, kreska kobiecej ręki nie odróżnia się od męskiej. Tylko w niektórych przypadkach różnice w płci zobaczyć można w tematyce. Kobiety częsciej dotykają tematów jak macieżyństwo, emocje, chandra.

Na schodach hallu stoisko miała kampania MOCne SŁOWA Dziewczynki Pełnej Mocy, gdzie nabyć można było koszulki z MOCnymi hasłami.
dziewczynkapelnamocy.pl >>>

W ramach dyskusji i prelekcji, Agnieszka Czoska i Anna Krztoń przygotowały program dotyczący kobiet w komiksie (więcej >>>)

Komiks ma się dobrze, komiksy kobiet stają się coraz bardziej popularne. Życzymy poznaniankom MOCy twórczej, wytrwałości i kolejnych sukcesów!

Anna Krenz