Nie.zapomniane / nie.zwykłe… czyli twórzmy herstorie – tu i teraz!

Mówi się, że historię piszą zwycięzcy. Czas abyśmy zaczęły pisać herstorie! Kobiety nadal nie są wystarczająco reprezentowane w podręcznikach, encyklopediach, ba – nawet w Wikipedii. Co możemy robić? Na przykład:
– Piszmy książki / artykuły / blogi o kobietach!
– Spisujmy wspomnienia naszych babć i naszych mam!
– Wpisy do Wikipedii – tak wiele biografii kobiet brakuje!
– Konkursy o bohaterach – czas zgłaszać bohaterki!
– Okolicznościowe wystawy – często celebrują tylko panów!
– Redagowane kalendaria – z reguły zawierają daty związane z sukcesami (czy urodzinami) mężczyzn… wiecie co robić!

Nie dajmy zapomnieć o kobietach, które dokonały nie.zwykłych rzeczy. Budując ich herstorie, budujemy też swoje. Tu i teraz. Wspierajmy się wzajemnie, głosujmy na siebie, edukujmy, kształćmy kolejne pokolenia, szkólmy następczynie, bądźmy mentorkami. Kupujmy książki pisarek, płyty i obrazy artystek, powidła i kwiaty u lokalnych handlarek, płaćmy uczciwe pensje naszym pracownicom.

Od niedawna możemy studiować, głosować i kandydować czy pracować zawodowo. Mężczyźni mieli setki lat na zbudowanie swojej pozycji, na wzajemne wspieranie się w sferze zawodowej. Czas na nas! Wspierajmy się i mówmy o tym głośno!

Jeśli każdej z nas udałoby się zapisać herstorię choćby jednej kobiety (w jakimkolwiek medium – na przykład w Wikipedii) to już jest ogromny sukces! Jeśli każdej z nas, udałoby się pomóc młodej dziewczynie (na jakimkolwiek etapie edukacji), to już jest ogromny sukces! Jeśli każdej z nas udałoby się pomóc nieznanej przypadkowej kobiecie (w jakiejkolwiek dziedzinie życia), to już jest ogromny sukces!

#StuleciePrawKobiet #ONEPoznan #Niezwykle #Niezapomniane #PiszemyHerstorie #Herstorie