Plebiscyt / Poznanianka Roku 2018 i Poznanianka Stulecia 1918-2018

Przedsiębiorcze, odważne i ambitne – mieszkanki Poznania niejednokrotnie udowodniły, że potrafią skutecznie zmieniać świat. Aby uczcić wyjątkowe kobiety, miasto organizuje plebiscyt “Równe Babki”, który wyłoni “Poznaniankę Roku” i “Poznaniankę Stulecia”

To pierwszy taki plebiscyt w Poznaniu. Impulsem do jego zorganizowania jest obchodzona w tym roku setna rocznica uzyskania równych praw wyborczych przez kobiety. Z tej okazji miasto doceni swoje wybitne mieszkanki, przyznając tytuły Poznanianki Roku oraz Poznanianki Stulecia.

– Rok 2018 jest wyjątkowy nie tylko ze względu na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – W 1918 roku dekretem o ordynacji wyborczej ustanowiono, że prawo do wyboru swoich reprezentacji do Sejmu będą miały także kobiety. Z okazji rocznicy tego wydarzenia chcemy podkreślić, jak wiele poznanianki wniosły do historii naszego miasta i jak wiele im zawdzięczamy również obecnie.

Kandydatki do obu tytułów wybrała specjalnie do tego powołana kapituła oraz zespół ekspercki. W jego skład weszły osoby, które doskonale znają Poznań i jego mieszkanki, m.in. dziennikarze i historycy.

W przypadku “Poznanianki Roku 2018” kapituła poszukiwała kobiet, które kochają to, co robią i przyczyniają się równocześnie do rozwoju Poznania. Kobiet, które walczą o swoje z konsekwencją, pracowitością i zaangażowaniem, bo kochają to, co robią.

– Każdy z ekspertów miał wytypować swoje trzy kandydatki oraz uzasadnić swój wybór – wyjaśnia Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Kapituły Plebiscytu i Zespołu Ekspertów, inicjator przedsięwzięcia. – Często nasze wskazania się pokrywały. Ostatecznie wybraliśmy listę dziesięciu pań, działających w różnych obszarach – począwszy od sportu poprzez sztukę aż do chirurgii plastycznej. W przypadku “Poznanianki Stulecia” metoda wyboru zasłużonych kobiet była podobna, na liście znalazło się ostatecznie 9 kandydatek.

Jednak ostateczny głos w plebiscycie mają mieszkanki i mieszkańcy miasta. Na wybraną kandydatkę zagłosować może każdy pełnoletni poznaniak i poznanianka. Wystarczy wysłać sms na numer 4320, w treści wpisując “PR” i numer kandydatki, np. “PR1” (w przypadku plebiscytu “Poznanianka Roku”) lub “PS10” i numer kandydatki, np. “PS101” (w przypadku plebiscytu “Poznanianka Stulecia”). Można też zadzwonić pod numer 61 646 33 44 (w godzinach 7:30 – 20:00) i w rozmowie z operatorem podać numer wybranej kandydatki w każdej z kategorii.

Z jednego numeru telefonu można wysłać tylko jeden sms w danym plebiscycie. Głosy z aparatów telefonicznych, które uniemożliwiają identyfikację numeru, nie będą rejestrowane.

Plebiscyty startują 22 listopada dokładnie o północy i potrwają do 6 grudnia do godziny 23:59.

Wśród uczestników głosowania zostaną rozlosowane zaproszenia na uroczystą galę finałową.

– Oficjalne ogłoszenie wyników plebiscytu zaplanowaliśmy na 17 grudnia 2018 roku  – mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania, organizatorka przedsięwzięcia. – Odbędzie się wtedy gala, na którą zapraszamy także naszych najważniejszych gości – mieszkańców Poznania.

Plebiscyt “Poznanianka Roku” na stałe wejdzie do kalendarium wydarzeń miasta. Co roku mieszkanki i mieszkańcy będą mogli wyłonić najbardziej zasłużone kobiety, które działają na rzecz Poznania.

(Żródło: www.poznan.pl)

Poznanianka Roku 2018:
1. Anonimowa Ukrainka: https://bit.ly/2KreiGP
2. Siostra Cecylia Belchnerowska: https://bit.ly/2AaMB0a
3. Alicja Biała: https://bit.ly/2zlVZP3
4. Anna Jakrzewska-Sawińska https://bit.ly/2TCjziM
5. Agnieszka Kubicka https://bit.ly/2DFAfAH
6. Renata Mataczyńska https://bit.ly/2DDlgai
7. Dorota Raczkiewicz https://bit.ly/2Br3g1m
8. Justyna Tomczak-Boczko https://bit.ly/2Qh6VqG
9. Krystyna Wechmann https://bit.ly/2OXngMD
10. Patrycja Wyciszkiewicz https://bit.ly/2zm7ZQq
Poznanianka Stulecia:
1. Wanda Błeńska: https://bit.ly/2DEFqRm
2. Agnieszka Duczmal: https://bit.ly/2qZ67sl
3. Kazimiera Iłłakowiczówna: https://bit.ly/2S6pNWM
4. Alicja Karłowska-Kamzowa: https://bit.ly/2PSH21i
5. Hanna Kóčka-Krenz: https://bit.ly/2r2omNG
6. Maria Siemionow: https://bit.ly/2R5rDHm
7. Zofia Sokolnicka: https://bit.ly/2R74B2C
8. Konstancja Swinarska: https://bit.ly/2OXENnH
9. Maria Wicherkiewicz: https://bit.ly/2FDQ2md

Zasady głosowania na: http://www.poznan.pl/poznanianka