Siłaczki w Poznaniu | Relacja z nagrywania filmu “Siłaczki”

“Prawie 100 lat temu na mocy dekretu podpisanego 28 listopada 1918 r. przez marszałka Józefa Piłsudskiego polskie kobiety otrzymały prawa wyborcze. Również z tej okazji powstają właśnie „Siłaczki” – fabularyzowany dokument o pierwszych polskich feministkach. Oczywiście to nie jeden podpis jednego mężczyzny przyznał Polkom prawa wyborcze, był to długi proces rozmów, dyskusji, pracy u podstaw, w który zaangażowane były dzielne i oświecone kobiety. To one wywalczyły swoje prawa i o nich jest ten film.

Na fabułę filmu składają się herstorie działaczek z Warszawy, Krakowa i innych miast, ale i z Poznania. W scenach kręconych w Poznaniu występują min. siostry Tułodzieckie – Aniela i Zofia, działaczki na rzecz nie tylko praw kobiet ale i edukacji. W sobotni poranek kręcono sceny “Rowerami ku wolności” – przejazd poznańskich sufrażystek rowerami, w który zaangażowana była poznańska grupa Bloomerki a po południu i w niedzielę scenę spotkania Stowarzyszenia Personału Żeńskiego, które prowadziły siostry Tułodzieckie w Poznaniu. Stowarzyszenie to było pierwszym związkiem zawodowym dla kobiet, w ramach działalności świadczyło bezpłatne poradnictwo prawne dla kobiet oraz pośrednictwo pracy, wspierało samokształcenie i edukację. Przy stowarzyszeniu działała czytelnia, kasa zapomogowa i dom opieki dla starszych kobiet.

“Nasze prababki odważnie sięgały po swoje prawa, nie zniechęcały się największymi przeszkodami. W nas też jest siła, moc, energia” – mówi Marta Dzido, pisarka i dokumentalistka, współautorka filmu „Solidarność według kobiet”.

Miasto Poznań wsparło produkcję “Siłaczek”, w pracę przy filmie zaangażowały się poznańskie organizacje i instytucje:  Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu, Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, Teatr Polski w Poznaniu od 1875, Teatr Muzyczny w Poznaniu, TEATR WIELKI – OPERA POZNAŃ, Straż Miejska Miasta Poznania, Bloomerki – grupa rekonstrukcji herstorycznej. 

Film pojawi się pod koniec roku – premiera 28 listopada 2018 w warszawskim Kinie Muranów – równo w rocznicę uzyskania praw wyborczych kobiet.

Do zakończenia finansowania filmu potrzebne jest jeszcze 10 tys. PLN – zbiórka prowaadzona jest na portalu Polak Potrafi – https://polakpotrafi.pl/projekt/film-silaczki

 

Fotorelacja Eweliny Jaśkowiak (www.facebook.com/dziewczynaaferzysty/)

Pełna relacja: Galeria zdjęć na Lepszy Poznań (Ewelina Jaśkowiak) >>>

 

 


W mediach:

Gazeta Wyborcza >>>

WTK Play | Kręcili film w centrum miasta >>>

Blog Seniorałki >>> 

Galeria zdjęć na ePoznań >>>

Galeria zdjęć na Ten Poznań (Sławek Wąchała) >>>