Katedra Poznańska, Zabytek Historii i Punkt Turystyczny

1 min czytania

katedra poznań

Katedra Poznańska znajduje się w samym sercu Poznania. Został zbudowany w XIII wieku i przez wieki był głównym kościołem Polski.

Katedra jest jednym z najwybitniejszych zabytków w Polsce, a także jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Poznania. Ma bogatą historię sięgającą jego budowy w 1273 roku.

Słynie z rzadko spotykanej w polskich kościołach gotyckiej architektury, a także licznych kaplic i zabytków.

Była wielokrotnie przebudowywana. Ostatnia odbudowa miała miejsce po II wojnie światowej. Katedra słynie z witraży, które projektowali jedni z najsłynniejszych europejskich artystów – m.in. Stanisław Wyspiański i Henryk Siemiradzki.

Historia Katedry Poznańskiej

Katedra Poznańska to gotycki kościół w Poznaniu, zachodniej Polsce. Katedra jest siedzibą archidiecezji poznańskiej rzymskokatolickiej. Katedra, będąca od wieków miejscem nabożeństw, była kilkakrotnie niszczona i odbudowywana, ostatnio po II wojnie światowej.

Został zbudowany w XIII wieku przez księcia Przemysła I, który właśnie wrócił z wygnania w Niemczech, aby założyć nowe miasto na lewym brzegu Warty. Pierwotnie nazwana imieniem św. Piotra i Pawła (pol. “Katedra św. Piotra i Pawła”), później została nazwana Katedrą św. Jana (“Katedra św. Jana”).

Co zobaczyć w katedrze poznańskiej?

Katedra Poznańska to gotycki kościół w Poznaniu, Polska. Jest to najstarszy zachowany budynek w mieście i jeden z najważniejszych zabytków Starego Miasta. Katedra została pierwotnie zbudowana jako miejsce kultu rzymskokatolickiego dla poznaniaków, ale obecnie gości tylko nabożeństwa protestanckie.

Katedra z biegiem czasu ulegała wielu modyfikacjom: po odbudowie po pożarze w 1256 roku została ponownie zniszczona przez pożar w 1357 roku, a następnie ponownie odbudowana. Po kolejnym pożarze 25 listopada 1684 został odbudowany przez Giovanniego Battistę Trevano w latach 1686-1699.

Podnośnik do auta – jak wybrać?

Marek
1 min czytania

Spacer w koronach drzew Poznań

Marek
2 min czytania