Jak zagospodarować otoczenie tarasu 

2 min czytania

Otoczenie tarasu

Taras to miejsce, na którym chętnie spędzamy wolny czas z rodziną i przyjaciółmi lub sami w celu zrelaksowania się i odpoczynku. Aby wrażenia z korzystania z tarasu były jak najepsze, warto zadbać o jego piękne otoczenie. Skorzystaj z porad zawartych w naszym artykule, dzięki którym zyskasz poczucie intymności, a Twój taras będzie prezentował się jeszcze piękniej.

Jak zagospodarować przestrzeń wokół tarasu?

Jeśli chcemy aby nasz taras stał się bardziej przytulny i wyrazisty, to doskonałym rozwiązaniem jest rozplanowanie w jego pobliżu rabat z różnobarwnymi kwiatami, bylinami oraz krzewami. Wybierając odpowiednie gatunki, możemy stworzyć niepowtarzalny angielski ogród albo prowansalskie patio. Aby uzyskać jak najlepsze efekty warto zdecydować się na odmiany takie jak lawenda wąskolistna (odporna na mrozy), róże w bladoróżowym odcieniu, szałwię, kocimiętkę i tawułkę. Warto pamiętać też o dodaniu perowskiej oraz innych dekoracyjnych roślin lub trawy ozdobnej, aby podkręcić charakter całej aranżacji.

Minimalistyczny, skandynawski styl ogrodu doskonale współgra z klasyczną trawą, która tworzy niepowtarzalną i unikalną atmosferę. Liczne odmiany ozdobnych traw pięknie prezentują się na tle wrzosów, a iglaki – sosny czy świerki – tworzą przyjemne otoczenie, w które świetnie wpisują się brukowane alejki. Aby dodać charakteru, warto użyć pergoli tarasowej Tarasola, na której można nasadzić różnorodne gatunki pnączy – clematis, winobluszcz, winnik czy akebię. Namiot zielonych roślin sprawia wrażenie naturalnego parasola chroniącego przed słońcem i dodaje urody całemu ogrodowi. Zamiast tradycyjnych krzewów idealnie nada się skalniak lub rośliny szczepione na pniach poza tarasem, by nie zasłaniać widoku z tarasu.

Oprócz odpowiednich roślin płożących, które ładnie prezentują się przez cały rok – wśród nich irga, jałowiec płożący, pragnia syberyjska, barwinek czy epimedium – warto otoczyć taras regularnie przycinanymi cyprysami, jodłami balsamicznymi, sosnami czarnymi i żywotnikami. Cennymi walorami estetycznymi może się pochwalić też kalina z czerwonymi koralikami oraz pęcherznica kalinolistna o ozdobnych liściach. W ramach dekoracji dobrym rozwiązaniem będzie niski murek oporowy porastający zielenią lub modny ogród wertykalny.

Woda w ogrodzie

Gdy już uda ci się wyczarować z tarasu przytulny, zielony kącik, podkreśl jego charakter stonowanym szumem wody. 

Niewielkie oczko wodne to doskonały sposób na stworzenie atmosfery relaksu na własnym tarasie. Można je uzupełnić o romantyczne, mlecznobiałe lampki lub reflektory zamaskowane przez ozdobne liście, aby podkreślić nastrój.

Innym wariantem jest fontanna kaskadowa, która zapewnia relaksujące odgłosy szumu wody. Natomiast miłośnikom minimalizmu z pewnością przypadnie do gustu proste źródełko w formie pojedynczego głazu, obmywanego delikatnym strumieniem. Takie rozwiązanie pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie i zrelaksuje duszę oraz ciało.

Meble ogrodowe na taras

Odpowiednio dobrane meble ogrodowe są niezbędne dla wyposażenia tarasu. Powinny być dopasowane do stylu i architektury domu oraz ogrodu. Najbardziej istotna jest wygoda użytkowania, dlatego dobór krzeseł jest szczególnie ważny – trzeba zwrócić uwagę na kształt oparcia i stopień regulacji. Podłokietniki to bardzo ważny element – im są one wygodniejsze, tym lepiej. Warto także sprawdzić materiał oraz czy meble nie mają żadnych wad mechanicznych.

Podnośnik do auta – jak wybrać?

Marek
1 min czytania

Spacer w koronach drzew Poznań

Marek
2 min czytania

Cytadela Poznań

Marek
56 sec read